LPRecenze

RECENZE: Ctib – Smrad v síni tradic

Elektropunkový bard Ctib je zpět se svým druhým albem. Jeho kreativní bilance je úctyhodná, zvláště vzhledem k tomu, že nové album jeho současné domovské kapely Chorobopop (recenze) vyšlo v podstatě pouze o půlrok dříve. Deska s názvem Smrad v síni tradic vyšla tak jako ta předchozí díky agilnímu brněnskému vydavatelství Kabinet Records.

Celé album rozjíždí frackovitě punková Dotyk medúzy. Repetitivní a o to účinnější. Následující Hierarchie je ztemnělou verzí písně, pocházející z dema realizovaného ještě před prvním albem. Obecně musím konstatovat, že původní přímočará verze mi sedí více. Ta nová je o poznání více elektronická, jako by si ji vzali na paškál D.A.F. ve svých nejlepších letech. Po několika posleších jsem nalezl kouzlo i v této verzi.

Většina písní jsou v podstatě kompoziční miniatury s hardcore punkovou stopáží do plus mínus dvou minut, ve kterých jsou komprimovány jedovaté reflexe úpadku místní společnosti. Její pokroucenost dokáže Ctib komentovat a demaskovat v chytlavých frázích jako málokdo. Smrad v síni tradic je tak, víc než cokoliv jiného, silnou a nelichotivou výpovědí o stavu lidu v české kotlině, reflektující první roky třetí dekády nového tisíciletí. V této mozaice se opakovaně vyloupne na světlo světa malý podmanivý hit s chytlavým motivem, jako například pátá Kardinál či osmá Něco víc, v jejímž hudebním podkladu opět nacházím odkazy již zmíněných D.A.F., ale to může být jen prostá shoda okolností, vyplývající z využití obdobných hudebních prostředků.

Ctibovy komentáře jsou o to sžíravější a intenzivnější s ohledem na to, že zatímco píši tyto řádky, o pár zastávek tramvají vedle se hromadí řvoucí demonstranti, ohánějící se národoveckými fangličkami, manipulovaní zazobaným vypočítavým sociopatem, vyškoleným v klausistickém pojetí světa, kde účel světí prostředky a hamižnost je alfou i omegou smyslu bytí. Ten de facto oprávněnou nasranost neprivilegované části populace na současnou politickou reprezentaci nasměroval na slepou kolej idiotského buranského nacionalismu, pro nějž má ostatně místní maloměšťácký živel odedávna slabost. Tento reálný smrad v síni tradic je až nesnesitelně aktuální a reálný. Ctib tu opakovaně břitkými komentáři trefuje hřebíček na hlavičku, zatímco falešní přátelé obyčejných lidí prodávají nenávist nasměrovanou na nesprávné cíle, aby mohli nerušeně jejich frustraci využívat jako výtahy k moci a dalšímu bezuzdnému profitu.

Smrad v síni tradic je oproti debutu (recenze) nesrovnatelně kompaktnějším dílem a obsahovou stránkou je patrně ještě kousavější. Ctibovy komentáře jsou opět natolik trefně formulované, že by zasloužily vytesat do kamene. Je navýsost aktuální a třeba jednou, po mnoha dekádách, bude tato nahrávka návdavkem jakousi časovou kapsulí, zachycující úpadek místní společnosti v přímém přenosu.

Rok vydání: 2022

Label: Kabinet Records

 1. Dotyk medúzy
 2. Hierarchie
 3. Sníh
 4. Kdo je tu šéf
 5. Kardinál
 6. Nehodlám tratit
 7. Šéfkuchař
 8. Něco víc
 9. Další
 10. V bludišti muzea kuriozit
 11. Příběh z fakticky řízné příze
 12. Deset pres
 13. Smaží
 14. Zapomeneš

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button