LPRecenze

RECENZE: N.V.Ú. – Přes čáru

Změna na postu zpěváka je v rocknrollu vždy ošemetným krokem. Navíc, z pohledu fanoušků, krokem vždy polarizujícím. Zvláště pokud je tím odchozím relativně výrazná figurka subkulturniho prostředí, tak jako je tomu právě v případě N.V.Ú.. Ti se po rozchodu s dlouholetým zpěvákem Štěpánem Málkem rozhodli pokračovat dál. A s novu tváří za mikrofonem vydali své nejnovější album.

Rozchod kapely byl provázen, dle mého, zbytečným mediálním humbukem, ať již bylo jeho důvodem cokoliv, považuji ho za nedůstojný o to spíš, pokud zde mluvíme o lidech ve věkové kategorii 50+, kteří dělají muziku jako koníček. Neboť jak praví stará pravda, špinavé prádlo se má prát za zavřenýma dveřma. Se zvědavostí jsem tedy obdržel desku, vydanou ve vlastní režii kapely, která jako by v nové sestavě ožila novou energií. O tom mě ostatně přesvědčil již jarní koncert, kdy jsem N.V.Ú. vlastně náhodou viděl na společném vystoupení se Znouzectnost ve Vagonu.

Již rozjezd mě utvrzuje v tom, co jsem vepsal do přecházejících řádků. N.V.Ú. odpalují úvod desky ve svém klasickém duchu, svižným punkem s jejich jasnou poznávací značkou v kytarových motivech. Nový frontman svým projevem do stylu zapadá v podstatě perfektně a do svižných melodií deklamuje texty, v převážné většině omílající více či méně poetickou formou osobní pocitové exprese. Zajímavostí může být to, že textově na desku přispěl dvěma kusy i Golda ze Znouzectnost. Zároveň tu možná něco těžko pojmenovatelného chybí, možná špetka syrovosti či silnější emočně dramatické vypjetí. Deklamace textů tak působí svým frázováním někdy strojově, bez přirozené živelnosti. Jsou tu ale skladby, z nichž mohou být koncertní hity, jako třeba druhou stranu otevírající Prdel v blátě.

Celá nahrávka má příjemně dynamický zvuk. Ten efektně umocňuje hlavní sílu N.V.Ú., spočívající v chytlavých kytarových motivech.

Samozřejmě, není to přelomová deska, jsou to v zásadě klasičtí N.V.Ú., které buď máte rádi, nebo jdou mimo vás. Jsou ukázkovým českým punkem, tak jak byl redefinován v posledních třech dekádách a hranice mezi jeho fanoušky a nepřáteli bez pochyb nezboří. Zároveň je sympatické, s jakou nestrojeností desku ve vlastní režii vydali.

Rok vydání: 2023

Label: NVÚ

 1. Stíny
 2. Utři slzy
 3. Bez starostí
 4. Kampa
 5. Jeden za všechny
 6. Reska
 7. Prdel v blátě
 8. Šašek a král
 9. Párty
 10. Já nechci nic
 11. Zlost
 12. Srdce

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button