Cz/SkNovinky

Smrt ega už díky plzeňskému Edu Rosenthalovi řádí mezi lidmi

Loni na podzim jsme psali o přípravách plzeňské psychedelické garážovky Ed Rosenthal na vydání alba Smrt Ega. Po limitované edici vinylového singlu Stroje Slunce zaútočila kapela videosinglem ke skladbě Matika. Ten vznikl za pomoci umělé inteligence. Album Smrt Ega vyšlo 15. září na Korobushka Records.

Smrt Ega vyšla na řezaném transparentním dvanáctipalcovém vinylu v počtu pouhého sta kusů. Křest desky proběhl též 15. září a to v domácím prostředí plzeňského klubu Divadlo pod lampou.

Samotná skladba Matika má kořeny v temných časech koronaviru a zároveň se s ní dokáže ztotožnit nejeden outsider. Kapela použila k vytvoření videoklipu umělou inteligenci Kaiber AI – tu využívali při tvorbě klipů už Linkin Park nebo Kid Cudi. Kaiber AI generuje obraz na základě tagů nebo podnětů a vložené nahrávky či videa. Klip k songu Matika je složen ze čtyř videí, prostříhaných mezi sebou. Videoklip tedy není čistě produktem AI. Frontman kapely Tobiáš Mucha zastává názor, že AI nenahrazuje lidský faktor, ovšem může být pomocníkem při tvorbě. Umělá inteligence dokáže generovat vizualizace a animace, jejichž vytvoření by jinak trvalo hodiny – lze si tak ušetřit práci. Ed Rosenthal plánují další experimenty s AI ve videoklipech, avšak připravují i klipy klasické hrané nebo kombinující obojí.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button