LPRecenze

RECENZE: Prach – Prach

Zeptáte-li se mě na nejlepší česko-slovenskou aktuální kapelu, o jejíž existenci téměř nikdo nemá zdání, odpovím bez zaváhání. Prach. Kapela pod taktovkou Dáši Von Fláši natočila za pár let své existence dvě nahrávky, ze kterých nakonec složila jedno debutní album, aby následně v naprosté tichosti vyšlo na zpěvákově vlastním vydavatelství.

První stranu rozjíždí melancholickým intrem mladší z dvojice nahrávek, aby se překlopila do neméně zádumčivé písně s názvem Krajina beznáděje. Ta zní jako by někdo ve studiu zkřížil melancholické věci od No Hope For The Kids s osmdesátkovým britským politickým temno-punkem a temnou stranou tvorby Slobodné európy. Prolnutí odkazu těchto dvou kapel lze ostatně s úspěchem použít jako charakterizaci hudební tváře Prachu, kde se prolíná specifická tvář slovenského punku s okouzlením melancholií kapel se severu Evropy. A je vlastně jedno, zda se jedná o umělecký záměr nebo výsledek shody náhodných okolností. Jsou tu naprosté pecky, jako třeba pátá Systém v nás, kde dojde i na malé rapování v mezihře.

Druhou stranu okupuje nahrávka z roku 2018, která mě okouzlila okamžikem, kdy jsem ji zaregistroval na Bandcampu. Tu rozjíždí fenomenální píseň Špirála, mající vše, co náleží k atributům punkového hitu. Silný motiv, emočně vyhrocený projev i chytlavě zpěvný refrén.  Zbytek nahrávky pak pracuje se stejnou škálou ingrediencí a za úvodem prakticky nezaostává.

Výsledkem je abnormálně podmanivá deska, plná energie i emočního vypětí přetaveného do rocknrollové formy. Deska s náladou podzimního soumraku, kdy mlha pokradmu překrývá siluety opadaných stromů a ve vzduchu je cítit kouř ze zatopených kamen.

Bez jakýchkoliv debat, Prach vytvořili jednu z nejvýraznějších desek v česko-slovenském prostoru za poměrně dlouhou dobu.

Rok vydání: 2022

Label: Burina Records

 1. Intro: Prízraky
 2. Krajina beznádeje
 3. Kríza svedomia
 4. Stratení
 5. Systém v nás
 6. Fotkan
 7. ŠPirála
 8. Nízko sú mraky
 9. Zdrapy plánov
 10. Príliš hlučná prázdnota
 11. November
 12. Upršaný deň

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button