Reporty

Psi se utrhli ze řetězu a slavili. The Rocket Dogz a Queens Of Everything v Rock Café

Destrukce klubu, i když naštěstí ne fatální. Euforie zúčastněných, avšak absolutní. Večírek příjemných extrémů je občas potřeba coby šok, abychom věděli, že jsme naživu. Jestli se někomu podařilo stylově a na plný plyn oslavit neskutečných 15 let na scéně (a na cestě), a přitom pokřtít více než vydařenou novou desku, pak jsou to právě The Rocket Dogz. Už v pozvánce na onu vypečenou akci jsme o nich psali, že jsou v životní formě a hrnou se divoce kupředu. Na jejich narozeninovém křtu jim zdatně sekundovali Queens Of Everything a objevila se i řada hostujících hudebníků.

Páteční zasněžená Praha jako korálek. K bývalému redaktorovi Kids and Heroes Helmutovi na kéru, pak na jídlo do Sabotage a k Peterkovi do krámku Vinyl City Rockers na kus piva a poslech a nákup desek. Rock Café nás vítá sváteční atmosférou. Večer bude narváno. Fronta lidí u vstupu, dole masivní útok čerstvého merche, hranatý american-style narozeninový dort, balónky, všechno! Bez okolků se jde na věc a početní Queens Of Everything plní stage.

Královny a jejich horns-driven rock’n’roll jsou esem v rukávu všech průšvihů. Škoda jen, že materiálu není tolik, a od vydání druhého a zatím posledního alba God Save The Queens! uplynulo bezmála 10 let. Na druhou stranu je znát, že povědomí o kapele je pořád velké a je to vidět i na publiku pod pódiem. Během královského setu se strhla mela a trvala celý koncert. Kombinace punkové divokosti se silnou dechovou sekcí je silně nakažlivá a skladby jako Rhythm Of Your Soul, Coming Home nebo Victim se staly hymnami a dají se pokaždé vyřvávat s novou energií. Trochu jako by byla každá show Královen malým svátkem. Krlesh si neodpustil vtipné rýpnutí do věku návštěvníků a že by měli přijít pařit už i naši potomci, asi stárneme. Královny během vlastního setu zjistily, že jim je stejně jako Rocket Dogz vlastně také 15 let, tudíž měly o důvod navíc k oslavě. Legendární sypačka Lousy Saturday okupovala konec setu a symbolizovala celý ten návykový koktejl punku, rock’n’rollu a psychobilly. Jen bez té občasné, pro tento žánr naprosto zbytečné, otravné dvojšlapky u bicích bych se obešel.

Zvěř je vypuštěna z klecí a pzi si brousí zuby. The Rocket Dogz jsou zpátky ve městě a uzurpují si všechnu pozornost. Tedy, ne tak docela – krom aktuální sestavy se dostane ke slovu i ta původní, přičemž během celého večera se objevuje řada hostujících hudebníků. Bozez z Queens Of Everything na saxofon. Vojta Libich z Burning Steps na klávesy. Paní Trojáková, Woodyho mamka, na foukací harmoniku. Pozvat si partu kámošů na hostování v kapele umí každý, ale vzít si na stage mámu, to je ukázka respektu, pokory a vděčnosti zároveň. Klobouk dolů.

Aktuální sestava sype songy z čerstvého alba Out Of Cages!, na jehož křest také dojde. Stará parta dá zavzpomínat na mladické výbuchy bezprostředního psychobilly, zatímco novější materiál, a především ten z nové desky, je sofistikovanější a nelze ho už tak jednoduše škatulkovat. Kapela nabrala odvážný směr k širšímu pojetí rock’n’rollu, s vlivy (death) punku, psychobilly nebo country a tento směr se jeví jako správný a velmi návykový. Kapelu i publikum chytají neodolatelné záchvaty šílenství. Během večera se objevují balónky, prskavky i konfety, ulpívající svým stříbrným vlasem na osvětlovačském lešení pod stropem. Tedy, na lešení se nedostaly jen konfety, ale i nějaký ten běsnící fanoušek.

Aby toho nebylo málo, po nezapomenutelném koncertním večeru se všichni přeživší a mejdanu chtiví přesunuli do nuselského Boothill Baru, základny Rocket Dogz. Pár dní před celou akcí zemřel náš miláček, ochlasta, básník a zpěvák irských folk punkových The Pogues. Vzhledem k okolnostem jsme nemohli chtít lepší zakončení mejdanu než irskou zpívanou v Boothillu, kde skupinka chlápků a ženštin vyhrávala a zpívala irské folkové klasiky. Zbytek noci už je historie…

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button