Reporty

Rádio Slobodná Európa rozeznělo vyprodanou plzeňskou Lampu

Den po výtečném pražském koncertě gothic punkových kmotrů The Damned s obrovskou účastí přijeli do plzeňského Divadla pod lampou další klasici, tentokrát ze sousedního Slovenska. Slobodná Európa vyrazila na výroční turné k oslavě dvaceti let od vydání alba Trojka. I koncert Slobodky v Lampě byl velmi příjemným zážitkem a člověk se během dvou dní po sobě namlsal spoustou hudby.

Podobně jako The Damned jsou i pánové ze Slobodky ve výborné formě a prvoplánovou punkovou naštvanost vystřídal vděk za to, že divoká léta přežili, a vzpomínání na kamarády, kteří to štěstí neměli. Panovalo trochu obav o návštěvnost koncertu, ty se ale hned ve frontě u vstupu rozplynuly – od počátku se do klubu valil zástup lidí a bylo v podstatě vyprodáno. Hlava na hlavě, fungoval i dolní bar, jako vždy na velkých koncertech s bohatou návštěvností. Žádná předkapela, jen Slobodná Európa a bez otálení se jde hrát. Koncert byl návalem energie od intra až do posledního songu.

Kapela v dobré náladě odehrála celou Trojku, přidala některé méně hrané věci i klasiky z ostatních alb. Bez odbývání, naopak – publikum dostalo pořádnou a poctivou porci songů. Agresivně punkovým rozloučením byla skladba s prostým konstatováním v názvu – Analýza dokázala hovno. Nesměl chybět Podvod. Slobodka nikdy nebyla, řekněme, „od podlahy punková“, i přes kousavě punkové a syrové texty volila rock’n’rollovější hudební přístup. Vždy si ale zachovala punkové kořeny a ledabylou eleganci. Obzvláště pak dvojka Whisky a Sveťo.

Na koncert dorazilo široké spektrum věkových kategorií, potkali jsme se v průsečíku subkultur od undergroundu, bigbítu až po punks & skins a skejťáky. Přišli jsme si osvěžit paměť i zavzpomínat si. Potkali jsme kamarády, s nimiž jsme se léta neviděli, ale nikdy jsme na sebe nezapomněli. Byla radost zúčastnit se takové sešlosti.

Podívejte se na fotky od Marka Švamberga:

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button