Reporty

Hillbilly Moon Explosion se konečně v plné parádě předvedli natěšené Praze

V mnoha krajích a napříč subkulturami opěvovaní a milovaní Hillbilly Moon Explosion mají sídlo ve Švýcarsku, avšak členové pocházejí ze zemí celé Evropy. Podobně rozmanitý je jejich během let budovaný repertoár. Vezmou vás na projížďku od blues, protáhnou vás garážovým rock’n’rollem i dřevním zvukem starého rockabilly, přimíchají špetku country či swingu a notnou dávku surfu. Moc se u nás neobjevují – od jejich setu na Mighty Sounds uplynulo dlouhých pět let. Letos přišlo příjemné zjištění, že konečně odehrají klubový koncert v Praze, přímo na legendární strahovské Sedmičce.

Pekelná klubová sauna, vyprodaná Sedmička a žádná předkapela. Lehce před devátou duní do parné strahovské noci cvakající kontrabas, surfová kytara a swingové bicí. Odněkud z dálky se blíží zpěv, zpěv sirén, lákajících zlomená srdce, a řev ostrých hochů z bočních uliček. Tohle není West Side Story, nýbrž supící vlak rock’n’rollu, Hillbilly Moon Explosion!

V klubu je řádně dusno, vzduchem se míhají sukně a pomáda kape i ze stropu. Buy, Beg Or Steal. Některé kapely prostě nejsou stavěné na festivaly, mnohem více jim svědčí stísněné prostory narvaných klubů. Z uhánějícího tempa Maniac Lover jde naživo strach. Emanuela je drobná dáma – napřed ji uslyšíte, až pak uvidíte. Pokud zrovna nezpívá, doplňují ji pánové – kytarista Duncan a basák Oliver. Ti dva se za mikrofonem střídají, ať už v temně příběhové The Long Way Down nebo coby záskok za nepřítomného Sparkyho Phillipse v ultra noirovém country surfu, My Love For Evermore. Emanuela svůj kontrakt v songu zvládla, ovšem bez Sparkyho chrapláku z pekla nevyzněl duet tak děsivě a upřímně jsem spíše doufal, že skladbu ani hrát nebudou.

Krom osvědčených skladeb a občasné rarity nasypali HME nadšenému klubu i cover od The Ronettes, konkrétně song Baby, I Love You. Nakonec, písně z takového ranku jsou až vyděračsky vděčnými klasikami. Pokud máte coby kapela charisma a umíte hrát a procítit ducha původní skladby, úspěch je v podstatě vždy zaručen. Pražské publikum jásalo a kapela byla rozjařená. K obecné spokojenosti se v závěru večera udála spontánní meet & greet session před klubem uprostřed noci, kdy lihový fix létal vzduchem a fronta na podpis desek a pár slov s Hillbilly Moon Explosion nechtěla skončit. Mám rád ten pocit sounáležitosti s blázny, co jsou pořád na tour a dělají radost publiku i sobě. Nakonec zbývá jen naložit dodávku hromadou nástrojů a vydat se dál.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button