EPRecenze

RECENZE: Lidské zdroje – EP + flex singl

Lidské Zdroje „Ich Erwarte Nix Mehr / Right To Choose“

Před pár lety mě okouzlila demo kazeta vídeňsko-brněnských Lidských Zdrojů. Nyní jsou zpět, ale tentokrát již v drážkách hned dvou gramofonových desek. V mezidobí jsme zažili pandemii, nástup vlády pravičáckých slizounů s donem Pablem i vlnu válečných utečenců.

Lidské zdroje reflektují tvář punku, která je mi blízká a ve které se snoubí melodika s texty, reflektujícími dění kolem i reflexe vnitřních démonů.

Ich Erwarte nix mehr je skvělá přímočará punková vypalovačka, dík použitému jazyku evokující klasický německý punk z před hardcore-punkových časů. Someone else’s fault nabízí obdobný mix ingrediencí, zabalený do spratkovského projevu. Jen pro změnu v angličtině a se skandovaným refrénem.  Powerpopová Right to Choose působí vedle trojice přímočarých punkových kompozic jako takový zádumčivý otloukánek, ale i ta po pár posleších odhaluje své kouzlo. Závěrečná Moře, bouře, vlny je pak melancholicky fatalistickým zakončením celého dílka svým „na konci dne jsi na všechno sám“. Na aranžích a melodiích je nepřeslechnutelné, že pánové mají naposlouchané klasické sedmdesátkové nahrávky a dokáží je přenést do vlastní tvorby.

Oproti demu se Lidské zdroje posunuly, jak zvukově tak aranžérsky, ale přesně tak to má být a je to přirozený progres.

Rok vydání: 2023

Label: PHR Records

  1. Ich Erwarte Nix Mehr
  2. Someone Else’s Fault
  3. Right To Choose
  4. Moře, bouře, vlny

Lidské zdroje „Špatnej vtip“

Současně s EP na pevném materiálu vychází i flexi. Ve vlastní režii kapely.

Špatnej vtip úvodním motivem čerpá ze starého hitu Zóny A, aby se vše rozjelo do sarkastického komentáře o sílících vlnách národovecké a xenofobní idiocie u jistých segmentů společnosti i subkultury. To vše v hávu zdánlivě nasládle melancholického punku. Mým favoritem je ovšem druhá Běs. Třičtvrtě minutový načuřený plivanec rocknrollu, dávající vzpomenout na všechny ty pubescentní „proto-hardcore punkové“ nahrávky někdy z roku 1979, z doby, kdy ještě nikoho nenapadl termín hardcore. A do toho text hodný tesat do kamene, který v pár řádcích dokáže vykřičet více něž mnozí za desetiletí tvorby. Oldscholová přímočará punková nasranost s tom nejlepším smyslu slova.

Rok vydání: 2023

Label: Lidské zdroje

  1. Špatnej vtip
  2. Běs

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button