LPRecenze

RECENZE: Baby Secondhand – V zrcadlech

Punková gotika v rodném jazyce, konkrétně v našem rodném jazyce, to je krok do značně nejistých vod. Baby Secondhand se o něj pokusili a jejich pokus se dík Matus Records otiskl do drážek gramofonové desky. Očekávání jsou rozporuplná, a tak docela nenapomáhá ani vizuál obalu, tedy především zadní strany.

Jehla se noří do drážek a z reproduktorů se line svěží středně tempový rock s heavy metalovou kytarou. Zvuk je nabit energií, stejně jako hráčský projev a pak přichází na paškál prubířský kámen, který bývá zároveň i oním příslovečným kamenem úrazu, zpěv. Ten je v češtině a s lehkým akcentem svého regionálního původu. Chvilku mi trvá než si zvyknu na jeho zabarvení, ale počínaje druhou skladbou vše zapadá do sebe a až překvapivě funguje. V své podstatě je to pořád post mileniální český punk, doplněný lehce potemnělým obsahovým ocasem. Obsažené potemnictví ovšem občas atakuje hranice, kdy se zvrhává v možná poněkud trapně vyznívající frašku. To je ale do značné míry problém jak žánru samotného (horror jako žánr je do značné míry úmyslnou fraškou, mnohdy zahnanou za hranice pitoreskní bizarnosti), tak i evolučního vývoje jazyka, který si nepotrpí na vznosné fráze. Bez pochyb v mém pohledu dílem hraje roli i můj původ v oblasti, kde, když někdo vyřkne fatálně vznosnou frázi spisovně, v devadesáti procentech ji myslí sarkasticky a v těch zbylých deseti je náplava. Tím vlastně chci říct, že mé glosování textů je do značné míry podmíněnou tímto specifickým úhlem, není to ani v nejmenším univerzálně přenosný pohled na věc. Když se pokusím vypnout část mozku, vnímající rodný jazyk, z reproduktorů se line příjemně znějící punk s  hezky znějícími aranžemi a škálou drobných melodických detailů. Třeba sbory v písni Plyšový král jsou skvělé. Zároveň jsou tu chvilky, kdy lyriku nedokáži přestat vnímat a tahá mě za uši, ale co naplat, tak už to chodí na světě. Nutno ovšem podotknout, že na těch textech není vlastně nic špatně, jen nemusí být tak docela mým šálkem kávy.

V celku je to až nečekaně dynamická devítka písní a tím pádem nepřekvapí, že dík Matus Records nahrávka dostala vinylový převlečník.

Rok vydání: 2022

Label: Matus Records

  1. To
  2. Jmelí
  3. Vrána
  4. Piková Dáma
  5. Plyšový král
  6. Dokonalý partner
  7. V síti
  8. Naděje
  9. Outro

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button