Cz/SkNovinky

Punk česky, anglicky i německy. Lidské zdroje mají venku nové EP

U PHR Records právě vyšel čtyřpísňový singl mladé brněnské kapely Lidské zdroje. Kapela, která osciluje na pomezí garážového punk s punkem vzoru 77, ve svých textech sází jak na češtinu, tak i němčinu a angličtinu.

V současné době se na naší punkové scéně nepohybuje mnoho kapel, které by byly nějakým způsobem osobité. Jistě, máme tady matadory po léta chrlící zajetý styl, nebo mladé party, u nichž se až příliš často odráží fascinace přicházejícími trendy, ale výjimek je lidově řečeno jako šafránu. Jednou z nich je určitě brněnská skupina původně vzniknuvší ve Vídni, Lidské zdroje. Už název je povedeným cynickým úšklebkem kapitalistickému newspeaku, ale stejně punkově trefnými kopanci nešetří ani jejich muzika. V roce 2019 se kapela presentovala vydáním klasického kazetového dema a nyní na vinylu přichází se čtyř písňovou nahrávkou.

Lidské zdroje, kde se jejich jednotliví členové se na veřejnosti halí do šifrovaného strojového kódu, však nejsou žádnými náctiletými novici. I když sestava nedávno prošla radikální obměnou, stále v ní nalezneme ošlehané punkové harcovníky. Pokud bychom měli produkci kapely označit jedním slovem, dozajista by to byla pestrost. Ta se odráží nejen v interpretované hudební škále, ale také ve vícejazyčných textech. Výrazově se jedná o přímočarý punk, ve kterém ale najdeme množství jeho žánrových podob. Od melodických popěvků vzoru 77´, přes jeho garážovou formu, až po vypalovačky v tepajícím rytmu. Pro své textové výpovědi Lidské zdroje používají angličtinu, němčinu nebo češtinu, podle toho jakou polohu si vybrali pro výrazové vyznění jednotlivých songů. I když se nyní může zdát, že se vlastně jedná o neuchopitelný mišmaš, opak je pravdou. Nahrávka navenek působí pestře, ale zároveň celistvě, a je nadmíru jasné, že tahle parta dozrála.

To, že každý pohled na věc má minimálně dvě strany jasně dokumentuje nejen minimalisticky pozoruhodný obal, ale také odvrácené strany desky. Klasický malý černý vinyl vychází pod taktovkou PHR a sama kapela diskografii doplňuje současně vydávaným flexi singlem, který propagovala klipem Špatnej vtip již před nějakou dobou. Na oba letošní počiny nahrané v Golden Hives Studios narazíte nejen na koncertech kapely, ale také v distribuci Papagájova hlasatele.

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button