EPLPRecenze

DVOJRECENZE: Red Dons – East/West Collection LP + Generations EP

„East / West Collection“

Portlandští Red Dons mají za sebou tři velké desky a balík sedmipalců, vzniklých v rozmezí let 2007 až 2017. Právě ze singlů čerpá jádro kompilace, které doplňuje něco málo bonusových rarit.

Hned úvodní je odzbrojující hit West Bank z prvního EP kapely, původně vydaného roku 2007 u Deranged Records. Osobní exprese opouštění místa, okupovaného státem Izrael, získala na nové aktuálnosti, tváří v tvář aktuálnímu dění. Hitový potenciál nosného motivu a refrénu skladby West Bank odhaluje hned v úvodu trumfy, které kapela sází na stůl a takto nasazená laťka nespadne de facto ani na okamžik, opakovaně dokazujíc kreativní sílu kapely. Druhou stranu startuje jeden z nejznámějších mikro hitů Red Dons, Auslander, omotávající posluchače do svých osidel pocitově bezbřehou melancholií, poháněnou přímočarým punkovým beatem. Nechybí ani kolaborace s nezlomným veteránem TV Smithem, kde kapela spojila síly s jedním ze svých inspiračních zdrojů. Stejně jako skvělá B strana téhož singlu.

Zároveň je nutno zmínit, že tu téměř z každého sedmipalce něco chybí. Fakt je takový, že původní idea desky bylo dost možná zkompletování singlů. Ta se však ukázala nerealizovatelnou na jednom LP. Většina sedmipalců tedy i nadále zůstává relevantní pro svůj exkluzivní materiál.

Při poslechu si opět uvědomuji, jak málo si vlastně pouštím jejich desky, ačkoliv patří k tomu nejlepšímu, co v punku vzniklo v posledních dvou dekádách, stejně jako to, jak je nespravedlivé, že kapela jako jsou Red Dons je mimo totální punkové podzemí naprosto neznámou záležitostí. Ale rocknroll je plný podobných osudů po celou svou historii, neboť smetanu slízávají od nepaměti, až na výjimky, prefabrikáty nafouknuté reklamou. Na druhou stranu Red Dons jsou kapelou, hrající pro radost z tvorby, a i to je činní totálně autentickými. Nehrají trapnou popkulturní hru zvanou „útok na špicu hitparády“. Jsou esenciálním podzemním punkem, který se nezaprodal, neb na to ani neaspiroval.

Zajímavým bonusem pro místní posluchače může být citát z jedné nadčasové knihy, vyvedený „hezky česky“ v rámečku grafiky na zadní straně obalu.

Rok vydání: 2023

Label: Taken By Surprise Records

 1. West Bank
 2. Room 322
 3. A Thief’s Journal
 4. Pariah
 5. Independent
 6. Everyday Distraction
 7. Cold Hearted
 8. Ausländer
 9. Mauvaise Foi
 10. A Vote For The Unknown
 11. This City
 12. Genocide
 13. Letters
 14. In A Bind

„Generations“

Zároveň s archivním materiálem ale kapela vypustila do světa i čtyři nové písně na sedmipalci. První nové věci od roku 2017 ve mně vytvářely pocit jistého těšení se, což je něco, co každým rokem zažívám vzácnějí a vzácněji. EP navazuje přirozeným způsobem tam, kde končí kompilace East/West singlem Genocide a nabízí mrazivě podmanivé kompozice s pomyslným vrcholem v písni Testify, servírující power popový punk s hořkosladkou polevou v tem nejlepším slova smyslu. Testify je možná vrcholem, ale sedmipalec nemá vyloženě slabý moment. Krystalicky zvonivý kytary, vnáší špetku popového ducha do melancholických ploch zaplněných echy, to vše s punkovou energií.

Skvělá ukázka nezastupitelné síly sedmipalců. Nabízí krásu, koncentrovanou do pár minut na straně. Nikdy nepřinesou nudu.

Rok vydání: 2023

Label: Taken By Surprise Records

 1. Loop
 2. Dead Sounds
 3. Testify
 4. Hard Feelings

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button