LPRecenze

RECENZE: Malignant Tumour – In Full Swing

Ostravští Malignant Tumour mají za sebou již poměrně dlouhou a spletitou historii. Přinejmenším první dekádu své existence šla jejich tvorba zcela mimo můj zájem. Můj zájem o grind core skončil okamžikem opakovaného pokusu o doposlechnutí prvního alba Carcass a seznámením s prvním deskou Agathocles. Právě na ty do značné míry Malignant Tumour ve své první inkarnaci navazovali. Vše se mění po příchodu nového milénia, kdy kapela začíná čím dál silněji vstřebávat jak prvky skandinávského post-dischargeovského hardcore. Tím zavelela k pochodu zpět časem, směrem k okouzlení Motorhead a thrashmetalem osmdesátých let, jako kořenům, ze kterých ústřední postava kapely Bilos vyrostla.

Transformace kapely v motorheadovsko-thrash metal punkovou mašinu je dovršena zlomovým albem In Full Swing, kde jako by Malignant Tumour konečně našli svou tvář, doplněnou o nalepovací kníry. Thrash metalové motivy jako uprchlé z prvních Tankard se tu mísí s hrdelním chrapotem zpěvu. Je to pocta i parodie metalovým klišé osmdesátých let v jednom, ale především je to deska plná výrazných skladeb se strhující energií. Inspirace se tu skrze kytarové motivy citují nonstop, někdy skrytě, jindy v do očí bijící ideové podobnosti, jako odkaz Metallicovské Whiplash ve slokové verzi We are the Metal. To celé se dočkalo vpravdě monstrózní výroční reedice ke svému čtvrtstoletí. Deska zabalená v krabici, karikatura kapely namísto původní fotografie, plakát a kapelové pexeso. I zde úřadují bohové metalových klišé, protože koho mimo úsměvně metalové vody by něco takového vůbec napadlo. A opět kapela balancuje na hranici parodie i pocty. To nakonec jen umocňuje bonusová píseň We are The Heavy metal, kdy je původní zpěv nahrazen komickým heavy ječákem.  Je to naprosto debilní, ale zároveň zábavné. Ostatně přesně tak na mě dlouhodobě působí kapela i při živé prezentaci. Aby nedošlo k nedorozumění, to vše je v tomto případě komplimentem.

S In Full Swing se kapela definitivně usadila, tam kde se cítí jako ryba ve vodě a je tomu tak až do dnešních dnů. Do značné míry je pak i jednou z nejzásadnějších tuzemských desek, vzniklých za poslední dvě dekády v mikrosvětě, přísahajícím na nabuzené kytary a žhnoucí rudé oči Marshallů, jak svého času deklarovali Kaťáci.

Rok vydání: 2023 / 2008

Label: PHR Records

 1. We Paint The Town Red
 2. We Are The Metal
 3. Bistroll
 4. Smack The Fools
 5. Renault Star
 6. High Time To An End
 7. In Full Swing
 8. Electric Church
 9. In Bottle There’s No Law
 10. Dressed To Kill
 11. Hellbooze Armageddon
 12. We Are The Heavy Metal

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button