Cz/SkNovinky

PHR Records vydává LP verzi druhého dema Modrých Tanků z roku 1988

Druhé demo Modrých Tanků vychází v kompletní podobě s nově remasterovaným zvukem na barevném vinylu. Autorem grafiky je Honza Gregar a součástí osmistránkového bookletu je i kapelní pexeso, které nakreslil Václav Kunc, zpěvák Modrých Tanků.

Československo konce osmdesátých let rozhodně nebylo příjemným místem pro život. Perestrojka u nás existovala spíše jen na papíře a vše objímající šeď společně se zažitými stereotypy ničila mysl i těch nejodolnějších jedinců.

V této atmosféře vznikla koncem roku 1986 v Praze kapela Modrý Tanky. Následujícího roku vydala první demo Beznaděj, a teprve poté se odhodlala vyjít ze zkušebny a koncertovat. Modrý Tanky nebyla klasická punková kapela. Svůj hudební výraz krom punkových základů obohatili o zřetelné prvky post-punku a gotiky. V průběhu roku 1988 pak kapela vystoupila na posledním ročníku Rockfestu a zároveň natočila druhé demo. Nahrávka Všechno je špatně, zpátky na stromy zcela odrážela dobovou atmosféru. Kapela zde posunula svůj sound mnohem více k post-punkovým vodám. Základem jsou pomalé a temné skladby doplněné o texty plné antimilitarismu a nihilismu; jen výjimečně obohacené o nějakou legrácku. Oprávněně se říká, že vedle HNF a Kritické Situace měli právě Modrý Tanky ve svých textech nejsilnější protiválečné poselství, které je zcela aktuální i v dnešní době. Konec Modrých Tanků přišel krátce po sametové revoluci. Basák Lukáš Brouček přešel ještě předtím do SPS a kytarista Honza Gregar spoluzaložil světově úspěšnou kapelu Ecstasy of St.Theresa. Druhé demo Modrých Tanků vychází v kompletní podobě s nově remasterovaným zvukem na barevném vinylu.

Autorem grafiky je Honza Gregar a součástí osmistránkového bookletu je i kapelní pexeso, které nakreslil Václav Kunc, zpěvák Modrých Tanků.

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button