Magazín

Úhel pohledu: Doba koronavirová vs. Martíček (Houba)

Časy jsou zlé, Kamile. A pro kulturní sféru obzvlášť. Rozhodli jsme se dát prostor těm, které více či méně zasáhla současná koronavirová krize. Po Markovi z festivalu Žižkovská Noc se s vámi o svoje momentální myšlenky podělí Martíček z ústecké kapely Houba.

Chcete přispět vlastním pohledem? Rádi ho zveřejníme. Stačí se ozvat.

Na začátku týhle kulturní krize jsem nejprve uslyšel hlasy kapel, který prý dost možná čeká bankrot. Bylo to asi den poté, co vláda zakázala akce nad 99 lidí. Tehdy jsem si říkal, že je to trochu přehnané, přijít přeci o pár koncertů nikoho nezabije. Uznávám, dělal jsem si z toho spíš prdel. Říkal jsem si, že nikdo nemůže být tak nezodpovědný, aby ho položil měsíc bez příjmů nebo přivýdělku. Jak ale v posledních dnech vyplývá z novinových titulků, on to nebude měsíc. Oni to nebudou ani dva, ani tři, ale spíš pět. Kluby se spustí (možná) v září, protože květen, červen, to už přece jedou festivaly (který spíš nepojedou) a prázdniny jsou pro kluby ztracený.

Do toho už nejmíň týden přemýšlím o tom, co je to ta scéna, co je to klubová kapela a které kapely si vlastně do značné míry na hraní přivydělávají. Který to zasáhne hodně, který se rozpadnou, který to přežijou bez úhony, protože přeci rocknroll je nesmrtelnej. Na scéně se objevují i tací, kteří jsou schopni si najmout nightliner na vcelku malé středoevropské tour a kvůli zrušeným koncertům přenést svou vlastní zodpovědnost s platbami za luxus (rozuměj – blbost) na hrby svých fanoušků, který je léta nadšeně podporovali. A když to nezabírá, tlačí na ně, aby jim podvodem nahnali poslechy na Spotify tím, že si je pustí ve smyčce přes noc a stáhnou zvuk. Tyhle kapely neskončí. Ty si podá sám rocknrollovej bůh a do smrti jim zakáže hrát na veškerý hudební nástroje. Jsem si jistej, že rocknroll je teď na tomhle světě jedinej spravedlivej a nelže!

Jo jo, ukazují se charaktery a ukazuje se, kdo na jaký straně stojí. Kdo dělá „velkej“ byznys, může očekávat „velký“ ztráty. To jsou totiž zákony byznysu a kdo je dosud neznal, ten teď bohužel pláče. A ten, kdo má „Česko jako stále jednu z nejtěžších koulí na noze“ (i přesto, že ho dosud krásně živí) a přitom mu kouká sláma z bot, ten umře (rozuměj – rozpadne se) v bolestech. Kdo jen nehází ciframa a nevymýšlí zbytečný nesmysly, možná nebude tak slavnej a jakoby „velkej“, ale v rámci tohoto celosvětovýho šílenství jen drobně zaškobrtne. Kdo přesouvá svoje „turné“ na podzim, si asi neuvědomuje, že se zaprvé hrát prostě nemusí a zadruhé, že jiné kapely myslely dopředu ne jen o pár měsíců, ale o několik let. Všechny koncerty prostě přesunout nepůjde, protože prověřený kluby, který to jako jediný mají šanci přežít, mají taky prověřenej program na podzim 2020 dávno naplánovanej. A jestli si myslíš, že bude klubů stejně jako v únoru, pak se možná mýlíš, protože už teď jich dost bojuje o přežití (pár z nich už vyhlásilo nejrůznější sbírky), a to je teprve konec března.

Kolikrát jsi během koncertu poděkoval zvukaři a osvětlovači? Nikdy? Jojo, málokdo myslí na techniku. Opravdu bude zvukařů a osvětlovačů na podzim dvojnásobně? Co když jich bude míň? Kamarád zvukař už vycítil krizi v únoru a dobrovolně nastoupil na kurz opraváře plynových kotlů. Dobře ví, že jsou v létě termíny, kdy je v ČR „vyzobaná“ veškerá technika – zvuk i světla. Pokud budou všichni chtít nahradit na podzim to, co nestihli na jaře, ve snaze snížit ztráty a prodat merch, čas teprve napoví, jestli mají šanci. Ještě podotýkám pro upřesnění, že tento Pan Zvukař na rozdíl od kapel má na hrbu miliony korun v technice, aby se vám dobře hrálo.

A co kluby? Pomůžeme jim? Jsme ochotni vzdát se pár stovek nebo tisícovek, abychom měli zase kde hrát a skákat, opíjet se a blbnout v backstage? Nebo ti majetnější z nás využijou situace a skočí po zkrachovalých podnicích, kde majitelé nechali svoje srdíčko? A co ty? Kdybys měl peníze, investoval bys je do klubu, ve kterém se jistojistě budeš potýkat s tím, že ačkoliv nepřišlo dost lidí, „velká“ kapela trvá na svém honoráři, aniž by měla řádně podepsanou smlouvu?

Co mikrofony? Necháš si od kámoše z předkapely naprskat do mikrofonu a pak s chutí nasaješ jeho sliny do svý pusy? Nebo si vzpomeneš na vizionáře Radka z Jaksi Taksi (respekt!!!), který proti virům bojuje svým molitanovým filtrem na mikrofon už dlouhou řadu let? Nakoupíš tisíce filtrů na mikrofon a zvedneš jejich cenu tak, abys se ti vrátilo to, o co jsi přišel?

Hodně zdraví.

Související

Back to top button