Novinky

Děti a hrdinové odcházejí. Přijďte se rozloučit na strahovskou Sedmičku

Dvacet let je v uspěchané postmoderní době poměrně dlouhá éra a za poslední dekády se svět velmi intenzivně proměnil. Nyní bude ochuzen o další radost, alespoň v lokálních podmínkách. S těžkým srdcem a spoustou vzpomínek musíme oznámit, že to, co jsme poslední dobou prozradili několika málo blízkým a přátelům, není jen vtípek nebo drb. Našim milým čtenářkám a čtenářům nyní dáváme vědět, že rock’n’rollový magazín Kids And Heroes došel ke konci své cesty a po 20 letech fungování se loučí.

Konec léta roku 2003. Vychází nové album amerických punk rockových romantiků The Bouncing Souls. Nese název Anchors Aweigh a jeho obal zdobí do zelena zbarvený měsíční svit, ozařující osamělou plachetnici, plavící se na širém oceánu. Pro náš příběh je ale samozřejmě nejdůležitější hudební stránka věci. Hned druhé místo na desce totiž patří skladbě s nostalgickým nádechem, která vás obejme svým srdcařským přístupem. Song Kids And Heroes inspiroval mnohé posluchače, mezi nimiž byl i Hurvy, posléze zakladatel stejnojmenného internetového magazínu o hudbě, vyhýbající se mainstreamu a plavící se mimo radar.

Od vzniku byl magazín domovem pro hudbu subkultur, od punku přes hardcore nebo oi! Rozsah žánrů se samozřejmě časem zvětšoval a byl prostor pro všechny spřízněné styly, ať už šlo o ska, reggae, rocksteady, folk punk, soul, garáž nebo prostě některou z mnoha tváří rock’n’rollu. Web prošel během let několika vizuálními i technickými úpravami, avšak obsah v podobě novinek, recenzí, reportů i dalších článků, zůstal a rozšiřoval se. Narůstal i počet redaktorů a redaktorek. V roce 2009 pak přichází na scénu Michaela Klocová, vedoucí toto médium dodnes. Dalším posunem magazínu byl pak pořad Kids And Heroes na rádiu StreetCulture. Ten přišel v roce 2011, vysílalo se ve Štítného ulici na Žižkově a moderátory byli Jirka Kratochvíl, Martin Suicide, Helmut, Čezi, Johnny Násilník a šéfová, Michaela.

V pořadu se v rámci akustických Kids And Heroes sessions vystřídala řada kapel od Nežfaleš, The Rocket Dogz nebo The OXX, přes The Unholy Preachers, Twisted Rod a Burning Steps až po Just For Being, Cirguz a Hipstery. Od konce roku 2015 vysílalo rádio z Kliniky. Mezi hosty rádia byli za léta vysílání Petr Hošek, Honza Haubert, Banán, Štěpán Málek, Honza Vedral, Tereza Fišerová, Lubor Maťa, Adéla Švarcová, Kozel, Kečup nebo Rafan.

Krom rádia oplýval magazín i video formátem. Z oblíbeného festivalu Mighty Sounds například dodával v letech 2017–2019 video ankety s tématy Sex, drogy nebo rock’n’roll, Vadí/Nevadí a 27 otázek z Mighty Sounds. Těch se zúčastnila řada členů kapel i DJs místní scény.

Premiéry čerstvého materiálu si na Kids And Heroes odbyla řada kapel tuzemské i mezinárodní scény, jmenovitě to byly tyto: Neighborhood Brats, Arrogant Twins, The Chancers, The Fialky, Nežfaleš, Aculeos, Degradace, Supertesla, The Unholy Preachers, Burning Steps, Rabies, BOY, The Rocket Dogz, The Gangnails, Staré Pušky, Shadow of Television, Falešný Obvinění a Kung-Fu Girlz.

Kapely ze zahraniční i místní scény se pak potkávaly na pravidelných vánočních party Kids And Heroes X-Mas. Ty se odehrávaly krom Prahy i v dalších městech a byly svým způsobem putovní. Objevily se v Plzni, Brně nebo Mariánských Lázních. Odehrál se i koncert pod hlavičkou Kids And Heroes v kultovním a dnes už dávno zaniklém pražském klubu Buben, na nějž s nostalgií spousta lidí stále vzpomíná.

Pokud byly zmíněny smutné covidové časy, nesmíme zapomenout na fakt, že ta divná doba paradoxně umožnila další velký krok pro magazín – v letech 2020 až 2022 vycházel v tištěné podobě jednou do roka. První číslo tištěného zinu obsahovalo medailonky redaktorek a redaktorů a výtah starších článků z webu, většina článků ale byly čerstvé příspěvky v mnoha různých rubrikách. Další dvě čísla byla sestavena už pouze z nového materiálu všeho druhu, od rozhovorů a sloupků přes cestopisy, reporty z tour a temnou turistiku až po články o kultuře pivních speciálů nebo pěstování chilli, zpovědi hudebníků-učitelů, povídky nebo poezii.

Zatímco tištěný zine by se krom psaného obsahu neobešel bez hromady velmi šikovných ilustrátorů a ilustrátorek, samotný původní magazín by nefungoval bez výrazných osobností, jako Martin Suicide (král recenzí a zlosloupků), Daniel Šedivý (mistr reportů) nebo Johnny Násilník (kousavé sloupky, glosy a cestopisy z Anglie). Celý magazín by ale neměl smysl, kdybychom ho psali jen pro sebe. Proto s poklonou a ze srdce děkujeme všem věrným čtenářům a čtenářkám za to, že jste nás 20 dlouhých let četli a podporovali, chodili na koncerty a žili tím, čím jsme žili my a nedali na to dopustit. I když člověk musí obětovat hodně, rock’n’roll vám toho spoustu vrátí.

Nesmíme zapomenout na pozvánku na poslední večírek s dětmi a hrdiny. Odehraje se v symbolické datum 20. 10. a kde jinde než na naší milované strahovské Sedmičce. Akustické sety zazní v podání našich spřízněných kapel Nežfaleš a Supertesla. Jako dárek ke vstupu od nás dostanou první z vás třetí díl tištěného zinu. V rámci Kids And Heroes Funeral nepřijímáme kondolence, protože rock’n’roll jede dál. Po kapelách vás čeká ještě vinylová afterparty pod vedením plzeňského DJ dua Tony Rocky Horror Vinyl Show. Možná končíme jako magazín, ale počítáme s tím, že se s vámi budeme samozřejmě vídat dál. Děkujeme a pro dnešek končíme vysílání, užijte si trochu ticha…

Kids and Heroes Funeral
20. 10. 2023 – Klub 007 Strahov
Nežfaleš, Supertesla, Tony Rocky Horror Vinyl Show
Fb event

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button