AnketyCo má v přehrávači...?

Co má v přehrávači Martin z Adacta?

V novém díle naší 11leté rubriky jsme zjišťovali, co poslouchá Martin, kytarista bratislavské úderky Adacta. Ta minulý měsíc vydala našlapanou desku Dno a k nám ji přiveze předvést třeba na srpnový Brutal Assault. Pokud se do Jaroměře chystáte, doporučujeme Adactu neminout!

Jakubysko – s/t (2023)

Zvolenský hudobný ekvivalent relaxačnej masáže bejzbolovou pálkou. Jednotlivé procedúry trvajú od jednej do dvoch minút a ver mi, stačí to. Opuchneš, odblokujú sa ti všetky čakry a vytvoria nové. Z nahrávky či naživo, Jakubysko je grindcore par excellence. Rozmaznaj sa, dopraj si.

Drugs – Bude horšie (2023)

Silné Drogy zo slovenského Východu. Skvele fungujúci mix žánrov postavený na bezchybnej rytmike. Kyvkáš si hlavou ako holub do d-taktu a zrazu synkopia, tripletky, nálada sčernie, dvihne sa nepriestupná Mgła. Pasáž à la Wardruna a jeb, doľahne pomalý, ťaživý groove. Je to kompozične hravé, náladou temné a technicky precízne. Silne návyková substancia pre tvoje uši.

Klaus Schulze – Deus Arrakis (2022)

Zakladateľ a najvýraznejší predstaviteľ tzv. Berlínskej školy a jeho posledný album, vydaný po Schulzeho smrti v apríli 2022. Vyše hodinu a štvrť trvajúci ambientný výlet púštnou planétou. Fantastický relax.

Bulgarian State Television Female Choir – Le Mystere Des Voix Bulgares Vol.2 (1987)

Bulharský ženský zbor štátnej televízie, nahratý počas sedemdesiatych a osemdesiatych rokov švajčiarskym etnomuzikológom Marcelom Cellierom. Harmónie tak štipľavé, že sa ti nahrnú slzy do očí. Keď na chvíľu konečne získaš pocit, že chápeš, čo sa deje, vľúdi sa disonancia, ktorá ti nedopraje kľud. Rozrušujúca krása. Nenadarmo letí bulharský folklór zaznamenaný na zlatej platni v sonde Voyager vesmírom ako reprezentácia toho najzaujímavejšieho, čo ľudstvo vytvorilo.

Autopsy – Mental Funeral (1991)

Nesvätý grál smrtiaceho kovu. Hudba Autopsy je nečistá. V najlepšom zmysle slova. Špinavý, válivý death, doomové bahno, dezorientujúce sóla, hrubá produkcia z čias, keď sa všetko ostatné naopak postupne dezinfikovalo. Absolútny základ a povinnosť.

Just Before Dawn – Battle-Sight Zeroing (2022)

Bolt Thrower s HM-2 zvukom zo Švédska? Dám si, ďakujem. Témou nahrávky je vojna vo Vietname, aj s cringe-inducing dobovým slovníkom v intrách z filmov. Od prvých tónov vieš, že si doma, na základni. Tu sa nič nehľadá, neexperimentuje. Všetko je na svojom mieste, podľa regulí. Kopák plieska ako vrtuľa Bell UH-1 Irokéz, vyhrávky sú spevné, muzika prísna jak výcvikový seržant.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button