LPRecenze

The Shifty Grifts – Joyful Doom

Pražští The Shifty Grifts jsou jakýmsi volným pokračováním kapely The 5 Finger Discounts a to jak skrze klíčové členy sestavy, tak i hudebním směřováním. To v sobě mísí energii hardcore punku s dominantním okouzlením moderním ska. Nikdy nezakrývaná inspirace v kapelách jako Leftover Crack tu tak nese své další plody. Po dvoupísňovém demu z roku 2017 se The Shifty Grifts pustili rovnou do dlouho hrající desky, na kterou vysekli desítku písní a vydali si ji vlastním nákladem v limitované edici pouhých sta kusů.

Krátký úvod obstarává piano a po něm už se rozjíždí vše v plné parádě. Dominantní ska kytara ve svižném tempu spolu s nasraně spratkovským projevem zpěváka se převalí do refrénu se zkreslenou kytarou a sbory. Midnight Drug Confessions je velice vydařený rozjezd desky a zároveň tak trochu sumarizuje triky, které tu posluchače čekají. Ačkoliv jsou tu i skladby, které se obejdou bez ska prvků, což je třeba příklad 20 Demons, která jako by svým 90‘s punk patosem utekla z nějakého klasického dílu kompilace Fat Music For Fat People. Kytarový sound celé nahrávky ostatně přesně s takovým pojetím punku operuje. Kapele ovšem z mého pohledu nejvíce sluší naprosto nasraná poloha presentovaná ve skladbě Deep Below, působící jako skvělý kontrast a zpestření mezi tou záplavou skočného ska. Závěr stejně jako úvod obstarává patosem okořeněné piano.

Pro posluchače, který není právě fanouškem rozjuchaného kabaretního ska, nabízí The Shifty Grifts alternativu v podobě koktejlu, který ukazuje temnou stranu mince. Namísto gymnaziálních nonsensů přináší nasranost, frustrace a závan potemnictví, ač s trochu přemrštěnou dávkou přehnaně ulízaného zvuku charakteristického pro punk devadesátých let, v určitých momentech tak oživujícího vzpomínky na zlatou éru Blink 182.

Tracklist

1. Intro
2. Midnight Drug Confessions
3. 52 Demons
4. 20 Demons
5. Southern Story
6. Deep Below
7. Broken Shards
8. Anti-Social Heart
9. White Stains
10. Farewell, Goodbye

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button