LPRecenze

RECENZE: Marcel Gidote’s Holy Crab – Farm Alarm

Jazz rock, psychedelie, prog rock, prvky funky, latina i country, smělé experimentování s mnoha žánry a formami – z Plzně opět útočí mladí, nadšení a divocí hudebníci z uskupení Marcel Gidote’s Holy Crab. Čerstvá deska Farm Alarm navazuje na dva roky starý vinyl Humidity Breaking Limits, pouští se do dalších pokusů a mnohdy zběsilejších poloh. Jedinou nevýhodou tohoto pestrého výletu za hranice všedních dnů je, že uplyne až příliš rychle.

Ze všech zákoutí desky Farm Alarm na posluchače dýchá kapelní a muzikantské nadšení, smysl pro barvité vychytávky, hrátky s aranžemi a trpělivé střádání inspirace a její následné zužitkování v bohatém výběru prezentovaných žánrů. Každý z členů přináší vlastní nápady, nejčerstvějším přírůstkem je nový kytarista Ondra Vávra. K jeho osobě se zároveň váže první song desky, uhánějící otvírák Handsome Bandits. Ten funguje jako přivítání nového člena a zároveň jeho šance se hned předvést ve špinavém kytarovém sólu.

Jak čas s vinylem ubíhá, všimneme si, že skladby na desce bývají tematicky provázané. Barnburner je následován Baked Roots, ze shořelé stodoly zbyla propečená kořenová zelenina. Zároveň cítíme lehkou návaznost na první album kapely, jenž neslo název Bay Of Roots. Barnburner je náladovým zákuskem, oscilujícím mezi rychlým surfovým tempem, westernem a melancholickými záseky nálady, kdy se necháte unášet pomalými vodami líné zátoky. Texty skladeb jsou svým způsobem lakonické, zkratkovité, ale při tom všem výstižné a padnoucí. Navazující Baked Roots jsou nakažlivě groovy, jazzově svůdné a opět pracují se změnami tempa i postupně vybublávajícími nápady. Nástroje se střídají a přenechávají si prostor navzájem, aby se spojily v orchestr. Jazz rocková variace, vzdáleně připomínající téma Ravelova Bolera.

Klidná a teskná instrumentálka Shyness Of The Crown je mezihrou, která odkazuje na přírodní jev, odehrávající se v lese. Nebo to může být trochu utajený love song. Naopak energická Nasty Visions nabírá tempo a chystá nás na druhou stranu desky, o jejíž vizuál se postarala Iris Hobson-Mazur. Můžete ji znát z neodolatelně zasněných plzeňských Ida The Young.

Po otočení krásně svěžího žlutého vinylu se dočkáme úvodního dvojsongu druhé strany desky. Ten vznikl kombinací původní skladby Sticky Plants a navazující Left Opened Jams. Trávové jam sessions se mohou protáhnout a být dosti otevřené. Úderná a stručná Sticky Plants s flétnou se rozpíjí do euforického jammovacího stavu vědomí. Osudově znějící akordy latino písně Please Make Room For My Shroom lákají na podzimní procházku lesem, plným hub. Než se stačíte vzpamatovat, připlouvá progrockový opus Garlick. Ten je skladatelským dílem kapelního mistra progu, basáka Máry, ovšem ve skladbě má možnost předvést se celá parta. Chuti tohoto česneku se ještě dlouho nezbavíte. Krabi mají celkově příjemný poměr počtu skladeb se zpěvem i instrumentálek. Užijeme si tak do sytosti všech nástrojů, krom základu bicí – basa – kytara i saxofonu, flétny nebo kláves a synťáků. Zpěvu se kromě Jana Bukovjana ujal i nový kytarista Ondra (skladba Nasty Visions).

Poslední zářez s názvem Geese Breeze vyšel jako singl a je po celé desce a zuřivých momentech jakýmsi vykoupením, kdy z pohádkové psychedelické země odlétáte s husami za jemného vánku. Je až neuvěřitelné, kolik nostalgie, melancholie a stesku ze sebe dokáže vydat tak mladá kapela. S posledním songem se vám stýská po domově a díváte se barevným spektrem, starým kaleidoskopem, nalezeným v rozvrzané dřevěné truhle na půdě a sluneční svit proniká mezi zaprášenými trámy záplavou zlatého světla.

Krabí album Farm Alarm vznikalo v duchu kapely opět v jejich venkovském útočišti uprostřed přírody, bez ruchů velkoměsta a moderního hluku. Venkovský ambient můžeme zahlédnout i v klipu k singlu Geese Breeze. Název alba je zároveň alegorií na klimatickou krizi planety. Producentem desky je Jonáš Špaček, postaral se i o nahrávání a mix. Masteru se zhostil Přemysl Haas a „vydavatelství“ kapele zprostředkuje Šárka Hlaváčková.

Rok vydání: 2023

Label/vydáno: Šárka Hlaváčková

  1. Handsome Bandits
  2. Barnburner
  3. Baked Roots
  4. Shyness of the Crown
  5. Nasty Visions
  6. Sticky Plants
  7. Left Opened Jams
  8. Please Make Room For My Shroom
  9. Garlick
  10. Geese Breeze

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button