LPRecenze

Radegast – Demos 86/89

V kontextu půle osmdesátých let a tehdejšího subkulturně zaostalého Československa byli havířovští Radegast do značné míry zjevením. Termín hardcore punk tu byl dosud mladým zbožím a povědomost o takto definovaných kapelách byla značně limitovaná. Havířovští punks tak výrazně profitovali z blízkosti Polska, kde se v rádiu, za vydatné pomoci entuziasmu tamních punkových nadšenců, dalo vyslechnout více hardcore punku než ve většině západoevropských zemí dohromady. Pro našince z doslova obrácené strany Čech pak bylo jejich jméno, dík poměrně vzácným kontaktům regionálních subkulturních scén, záhy opředeno tak trochu mytologickým kultem, který jen potvrzovala jak jejich občasná vystoupení, tak i demo vzniklé roku 1986.

První stranu desky okupuje právě ono první demo z roku 1986, ze kterého si značná část skladeb našla cestu i na kompilaci Razie!. Ta shodou okolností vyšla na desce před pouhými pár měsíci. Ostatně pod celou nahrávkou je podepsáno totéž jméno jako pod zmíněným kompilátem. Rychlý punk, zde již s přízviskem hardcore, tu staví na chytlavých motivech, na svou dobu divokých tempech a prolínání se mužského a ženského uječeného zpěvu. Právě ženský zpěv občas zabloudí do intimnějších poloh, které jsou tu příjemně zpestřujícím prvkem. Syrová živelná energie tu autenticky prýští z každého tónu a upozaďuje technické limity nahrávky. Celkové vyznění se tak svou nespoutanou divokostí blíží tehdejším jihoevropským hardcore záležitostem. Kapela ale opakovaně ukazuje i svou podstatně melodičtější tvář, což prezentuje ve skladbách Vynálezy a Zbyteční, úvod té druhé jako by z oka vypadl skladbě Nothing I Can Do anglických Subhumans. Každopádně tím hlavním tu jsou chytlavé kompozice jako Pivo, Pověz, žes tam nebyl, Bejrůt, Bobby z Londýna nebo Vyvrhel, které se staly nadčasovou klasikou místního hardcore punku.

O tři roky mladší nahrávka na druhé straně zachycuje kapelu zredukovanou na trio a ve stádiu snahy o ještě rychlejší projev. Ten někdy funguje skvěle, jindy, především u některých starších skladeb, je zrychlení tempa z mého pohledu spíše ke škodě věci. Pověz, žes tam nebyl nebo Pivo tak oproti starší nahrávce postrádají značnou část svého šarmantně chytlavého potenciálu i údernosti. Dobový kontext ale mluvil jasnou řečí – čím rychlejší, tím lepší (což se samozřejmě jako poněkud pomýlené ukazuje i v obecném měřítku až s odstupem). Zároveň je tu ještě více patrná práce s drobnými melodiemi, a to jak u kytary, tak basy. Jako celek pak nahrávka vyznívá vlastně mnohem lépe, než jsem si ji pamatoval. Navíc se při restaurování zvuku podařilo skvěle vytáhnout právě ony melodické basové i kytarové linky, což nutno podotknout platí i u nahrávky z roku 86. Zpěv se spratkovskou dikcí, doplněnou regionálně specifickou intonací tu deklamuje sarkastické komentáře své doby, které mají švih, humornou nadsázku i kousavost společenských komentářů. Hned úvodní skladba Favorit je skvělým příkladem snad ve všech zmíněných ohledech. Celá nahrávka je v zásadě přehlídka divokých hardcore punkových hitových miniatur na plus mínus minutových úsecích. Nepřeslechnutelný je tu v neposlední řadě i obligátní vliv hardcore z polského sousedství. Zároveň je ale nutno zmínit, že Radegast mají svou výrazně vlastní autorskou tvář, která je dělá v globálním kontextu osobitým souborem.

Okrajem mě napadá zmínit to, že Radegast jsou důkazem toho, že i ve velice limitovaných podmínkách mohly vznikat vitální nahrávky. Po pravdě, problém mnohdy nebyl ve zvuku ani nástrojích, leč ve zdánlivě prosté schopnosti napsat silnou chytlavou skladbu, spolu s tím, že jsme prostě nevěděli, jak to dělat, ruku v ruce se spoustou dalších vnějších nepříznivých vlivů. Zvuk Radegast, kterým právě ten cit pro posluchačsky chytlavý motiv nechyběl, je především na druhém demu v podstatě poplatný hardcore punku v DIY produkci odkudkoliv. I proto je zábava jejich nahrávky poslouchat o tři a půl dekády později.

Nedlouho po druhém demu přišel převrat a Radegast se ještě jednou pokusili zvěčnit jádro svého repertoáru, tentokrát v reálném studiu, ale autentickou energii těchto demo nahrávek se již nepodařilo znovu zachytit. I proto je dobře, že právě ony se konečně dočkaly řádného vydání. V tomto ohledu patří díky PHR Records za to, že se tohoto dílka ujali.

Rok vydání: 1986 + 1989 / 2021
Label: PHR Records
1. Práce
2. Hory, doly
3. Bobby z Londýna
4. Pověz, žes tam nebyl
5. Vlajka napůl žerdi
6. Nálet
7. Vyvrhel
8. Pivo
9. Budíček
10. Bejrút
11. Vynálezy
12. Zbyteční
13. Zlý sen
14. Favorit
15. Marná snaha
16. Beznadějná situace
17. Něco není v pořádku
18. Pověz, Vlajka, Nálet
19. Bony
20. Bejrút
21. Praha
22. Jeho kraj
23. Pubertální deprese
24. Nikomu nevěř
25. Vyvrhel
26. Starý cyp
27. Pivo
28. Zlý den
29. První pomoc
30. Hovno

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button