LPRecenze

RECENZE: Beton – Zombie Mustang Safari

Zombie Mustang Safari je pro bratislavské Beton, po bezmála dvou dekádách existence, teprve druhou samostatnou dlouhohrající deskou. To může působit poněkud překvapivě, ale faktem je, že kapela má zároveň na kontě relativně obsáhlý soupis splitů a dem.

Beton tu završují svůj pozvolný přerod z d-beatem poháněného hardcore v de facto čirý, jen lehce zpunkovaný, death metal. Tento přerod byl ostatně patrný již na pět let starém split LP s Roxor. Prim tu hrají tempa, čerpající z rychlého metalu, změny rychlostí a, pro dané pojetí hudby, naprosto charakteristické kytarové postupy. S tím samozřejmě koresponduje i záhrobnický zpěv, stejně jako hluboko podlazené nástroje. Vše podřízeno ultra zlounskému vyznění, vyvolávajícího na elpíčkovém sabatu všechny bubáky ze záhrobí. To vše hned po intru exemplárně prezentuje píseň Sadistická opica. Mimochodem, i zde je jedním z charakteristických rysů Betonu schopnost psát vtipné názvy a potažmo i texty, dokazující, že spolu s nadšením pro styl mají i nadhled a smysl pro humor. A co si budeme nalhávat, nebrat se příliš vážně, je deviza, které se ve vodách hardcore, punku i metalu v posledních dekádách fatálně nedostává. Jednotlivé skladby se metalově motají kolem čtyřminutových stopáží, do kterých vkládají poměrně členité struktury.

Okouzlení Švédskem, které se na hudebním spektru obrazně řečeno přesunulo od Anti Cimex blíže k Entombed, umocňují, krom finálního coverového mišmaše z písní Graveless a Bombanfall, i kredity v obalu ve švédštině. I to je ostatně součást nesporného šarmu této bratislavské kapely.

Zombie Mustang Safari není fenomenální jízdou srovnatelnou s albem Koňský kokot, ač odkaz na lichokopytníka, jenž se dávným souputníkem člověka, je v názvu i zde. Kapela je hudebním projevem dnes, pokud použiji příměru z převzatých skladeb, blíže k oněm Graveless než Bombanfall, ale i tak si stále uchovává své nezpochybnitelné kouzlo. To si mě získává vlastně každým poslechem více. Dík tomu si, po lehce rozpačitém pocitu při prvním setkání, o pár týdnů později Safari zombických mustangů vyloženě užívám.

Rok vydání: 2023
Label: PHR Records

  1. Intro
  2. Sadistická opica
  3. Bezezub
  4. Hrabivec
  5. Cimbal
  6. Paleoman
  7. Homeo Astralotypecus
  8. Safari
  9. Rooted In Helvetet

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button