LPRecenze

RECENZE: Pivnica / Active Minds – Split LP

Slovenští hardcore punks Pivnica se po několika letech vrací s novou nahrávkou, a tou je split s britskými Active Minds, kteří fungují již od druhé půle osmdesátých let, kdy na troskách kapely S.A.S. vznikli oni a Satanic Malfunctions. Co víc, dodnes dokáží být navýsost relevantní záležitostí.

Začněme ale se slovenskou stranou desky. Pivnica svou osmičkou písní v podstatě navazuje na své čtyři roky staré album. Naštvaný hardcore punk odkazující k osmdesátým letům, s nakvašeným zpěvem v rodném jazyce. Nahrávka na mě ovšem při poslechu působí o mnoho surověji než ono zmíněné předchozí LP. Skladby jsou agresivnější stejně jako zvuk, kde výrazně dominuje rytmický buben se zvukem prázdné plechové piksly. Pivnica v celkovém vyznění poměrně silně evokuje evropský hardcore konce osmdesátých let, kdy se do rychlých a navztekaných základů začaly v silnější míře implementovat melodičtější triky a komplikovanější aranže.

První EP Active Minds mi přistálo na gramofon někdy v druhé půli osmdesátých let a krom grafiky mě na moment okouzlilo i svým amatérským minimalismem. Divoké hardcore skladby s nabroušenou bzučící kytarou neměly basový podklad a vše znělo jak z přeřvané zkušebny. To spolu s navztekaně politickou lyrikou mělo svůj nezpochybnitelný efekt. Zpětně si zároveň uvědomuji, že poslední nahrávka, kterou jsem od nich až do tohoto momentu slyšel, je bratru osmadvacet let stará.

Dnešní Active Minds mají stále plechový zvuk, ve kterém absentuje basa, ale zároveň nabízí ve větší míře výrazně melodický hardcore punk s chytlavou melodikou, čerpající z tradice ostrovního politického punku. To platí zvláště z pohledu posluchače, majícího tak velkou mezeru v mapování jejich tvorby. Skvěle tu funguje efekt nulových očekávání. I dík němu si cca třetí skladbou říkám, ty jo, to je fakt dobrý. Zároveň dodnes, tak jako na debutu z roku 87, v nahrávkách kombinují jak písně akcentující melodickou stránku věcí, tak i zběsile rozhašený fast hardcore. Nejvíce jim ale dle mého sedí poloha poctivě šlapajícího naštvaného punku, jakou servírují třeba v druhé 34 hours a třetí Nothing Sticks To DuPont.

Rok vydání: 2023

Label: PHR Records

 1. Pivnica – Čerstvý vzduch
 2. Pivnica – Informačný lievik
 3. Pivnica – Kyberdopamín
 4. Pivnica – Jednooký kráľ
 5. Pivnica – Naše svety
 6. Pivnica – Tupci
 7. Pivnica – Kléroportizmus
 8. Pivnica – Druh
 9. Active Minds – Excessive Affluence Is Raping The Earth. Discuss.
 10. Active Minds – 34 Hours
 11. Active Minds – Nothing Sticks To DuPont
 12. Active Minds – There Are Things That Seem So Obvious, But Apparently They’re Not
 13. Active Minds – When A CHild Lives With Abuse
 14. Active Minds – Reaping What You Sow
 15. Active Minds – For The Dreamers

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button