LPRecenze

RECENZE: Plexis P.M. – Live 1985

Číslo dva, v kampani „živé jaro“ Papagájova hlasatele, patří Plexis. Další z desek, evokující vzpomínky na punkovou pubertu, kde Plexis patřili k roku 1985 stejně jako Novodur. To umocňuje i booklet doplněný o dobové fotografie a vzpomínky. Tak vzhůru, naskočme na stroj času směr pětaosmdesátý.

Nosným materiálem desky je záznam z legendárního Parníku, z počátku prázdnin roku, jenž je zakódován v názvu desky. Rozjezd obstarává epicky ponurý cover Troops Of Tomorrow, s názvem Stíny pochodujou, překvapivě skvěle textově vystihující náladu písně. Následována je Hromadou jablek, což není nic jiného než variace na Stepping Stone, aranž ale tentokrát primárně čerpá z verze na posmrtném albu Sida Viciouse. Kočičky. Nahrávka překvapivě výstižně zachycuje atributy tehdejších Plexis. Mladickou divokost, naivitu, amatérismus, neumětelství a zároveň syrovou energii a šarm. Krom obligátních a všeobecně známých Exploited, Blitz či Sham 69 se tu najdou i poměrně obskurní převzatiny. Revolution není nic jiného než skladba od téměř zapomenutých britských Total Chaos. Stará, dělej, stará pro změnu od italských CCCP – Fedeli Alla Linea, a tak by tu pozorný posluchač vystopoval možná i další drobné či větší opisování. Nevědomky tu, především dík na podnose předkládané inspiraci v divokých skladbách The Exploited, spontánně vzniká místní hardcore punk ve své přirozeně primitivní podobě. Texty, pokud se právě nejedná pouze o žvatlavou svahilštinu, neřeší velká témata, spíše dávají průchod pubescentní punkové identitě, stejně jako subkulturním dobovým antagonismům, kdy se vymezujícím způsobem halasně křičí: „Nena, Fuck Off.“ Zároveň nutno podotknout, že new wave holky (co poslouchaly Nenu) byly jediné z tehdejší škály kmenů mládeže, které se s námi, jakožto punkáči, byly ochotné paktovat.

Tak jako některé další archivní nahrávky je živá deska Plexis cestou v čase, kdy se můj mozek odpoutá od šedi každodennosti a vydá se zpět. Do časů cestování po Čechách s partou pankáčů vlakem, kouříc, opíjejíc se čůčem s alpou a dělání nepořádku. Zmítání se v chumlu ostatních, zatímco se z pódia ozývá Sid Vicious byl nevinnej.  Čekání v prochladlých nádražních halách či čekárnách na první ranní vlak, potkávání jiných punků, doplněné o fragmenty vzpomínek na koncerty rozředěné alkoholovým odérem.

To čůčo už dnes neexistuje, stejně jako už v klidu nepřenocujete na nádraží. Co víc, většina těch budov už dávno nemá onen původní punc vzniklý ještě za CaK mocnářství. Gulášovou polívku v nádražce si už taky nedáte, nenajdete totiž už ani ty nádražky, a především v 15 už nikdo nikoho nepustí poflakovat se bez dohledu na stovky kilometrů vzdálená soaré závadové mládeže. A nezvratnou minulostí jsou už i ti Plexis.

Je to nahrávka, která funguje jako spouštěč vzpomínek pro pamětníky. Jak působí z perspektivy posluchače i třeba jen o pár let mladšího, nesdílející tento konkrétní prožitek, je pro mě otázkou.

Rok vydání: 2023

Label: PHR Records

 1. Stíny pochodujou
 2. Hromada jablek
 3. Kočičky
 4. Dřevorubec
 5. Pankáči
 6. Au Au Au
 7. Revolution
 8. Kristýna
 9. Upíři
 10. Na videu horor
 11. Sid Vicious byl nevinnej
 12. Andulka
 13. Radka
 14. Planeta zkázy
 15. Stará, dělej, stará
 16. Oi
 17. Warriors
 18. Máj

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button