Rozhovory

Od HC/punku až k melodičtějším věcem. S Kung-Fu Girlz o první desce za 10 let

Kung-Fu Girlz. Parta kluků, se kterýma jsem se nikdy nenudil a se kterýma je možný smát se od rána do dalšího rána nonstop. Nikdo by to neočekával, ale kapela slaví už deset let existence a dokonce se dokopali k první velký desce. To lze považovat za malý zázrak. Lábus si řekl o rozhovor, takže co nás na křtu čeká?

Vrabci nad Eternií si cvrlikali, že máte konečně desku. Jednu kopii mám dokonce už i doma, tak to asi bude pravda. Že jste starý lemplové, se ví. Co je teda novýho (a asi s deskou spojenýho) v self/defence táboře Kung-Fu Girlz?

Nejaktuálnější novinka je právě naše první LP. Jo, je to hrozný, když hrajeme skoro 11 let, ale sám dobře víš, jak naše kapela funguje. Takže je víceméně úspěch, že jsme se k tomu vůbec dopracovali. A musím říct, že jsem z toho nadšenej a to i kvůli tomu, že jsme si desku vydali svépomocí bez labelů. Grafiku si vzal na povel Honza Moucha, kterej dříve spolupracoval třeba s Just for Being nebo Nežfaleš a výsledek opravdu stojí za to. Jo a ještě bych neměl zapomenout umínit, že cover photo dělal Tomáš Vrana. Ale to je všechno, co prozradim ohledně designu. Rozhodně se máte na co těšit. Ty už teda ne, protože máš desku doma!

Když pominu, že si mi zakázal ji zrecenzovat před vydáním, tak musim stejně předeslat, že jste poměrně dost zpomalili. Je to prostě víc Oi! Oi! music. Ale mně se to líbí. Jak dlouho materiál na desku vznikal a jak dlouho se to nahrávalo?

Nejstarší songy z desky, což jsou Procrastination Saved My Life a Fascist Voter, vznikaly třeba 6 let nazpět, na to se nabalovaly další songy a poslední várku jsme dodělali před třetím a závěrečným nahrávacím víkendem, který byl na konci ledna 2019. Ano, já vim, je to víc než rok a půl do křtu. Každopádně díky tomu, jak jsme desku nahrávali dlouho, je hezky vidět vývoj kapely od uřvanýho HC/punku až k uhlazenějším a melodičtějším věcem. Víš jak – stárneme, klidníme se atd. Ba ne, jsme pořád stejný, akorát si troufnu říct, že jsme se za ty léta trochu vyhráli, jsme na sebe zvyklí a člověk si pak rád zaexperimentuje a zkusí taky něco jinýho, než do toho jen rubat, co se dá. A je tam i dost znát to, že Jirka má hodně rád Hot Water Music a Leatherface a v novějších věcech je tahle inspirace dost cítit. Já osobně musím říct, že novější, melodičtější songy mě hodně bavěj a je to i tim, že sem v nich dost zjednodušil bicí, takže se cejtim jistější v kramflecích.

Ale zpátky k tvojí otázce – deska se nahrávala od podzimu 2017 do ledna 2019 v černošickém studiu Megahit Lair, které patří Danovi Šubrtovi z kapely The Drain. Tam proběhl i mix všech songů. Finálního masteru se ujal v březnu 2020 Amák v Golden Hive studiu na Vinohradech. Takže celej tenhle proces trval skoro 3 roky. No, shodli jsme se, že další nahrávka bude 7″, to bysme mohli sfouknout třeba i za rok a půl, když se zadaří.

Chystáte na křest starý songy? Moc už jich nehrajete. Bude na křtu něco speciálního?

Zahrajeme tam dvě věci z dob začátků KFG. Řikali jsme si, že by bylo fajn si trochu zavzpomínat, když završujeme první dekádu našeho fungování. A jak to teď zkoušíme, tak jsme si řikali: „Hele, ony nějaký ty starý věci fakt nezněj blbě.“ Tak třeba něco z toho zase zařadíme do setlistu.

Ačkoliv bych chtěl jakkoliv dramatizovat situaci, tak všichni víme, jaká je doba. Jak myslíš, že se na podzim a v zimě bude v klubech hrát? Jakej program vůbec máte do konce roku?

Neodvažuju se tipovat. Situace se mění každym dnem. Každopádně na podzim toho moc nemáme, vlastně kromě křtu jen jeden koncert. Není to daný tím, že bysme pak nechtěli rušit akce v rámci nějakých opatření, ale čeká nás změna v sestavě, tak nám nějakej čas zabere sehrát se a taky bysme po křtu chtěli začít dělat nový věci, aby se to zase trochu pohnulo.

A hele! Změna v sestavě! Tak trochu toho bulváru. Kdo za koho? Míra to asi nebude, tipuju.

Z kapely odchází Mates, jeden ze zakládajících členů. A náhradu zatim neprozradim. Ale křest by mohl leccos naznačit. Takže o důvod víc, proč by měli čtenáři dorazit.

Krom toho křestu byl venkovní koncert v Eternii jeden z posledních, kde jsme mohli vidět Matese? Je mi jasný, že vy byste si žádnýho nudnýho týpka jako náhradu nevybrali, ale stejně cejtim trochu nostalgii. Nicméně, k tomu koncertu v Eternii. Přišlo mi divný, že váš koncert, kde se potencionálně mohla sejít část autonomní anarcho scény, ze vzduchu natáčí dron. Ne že bych se považoval za součást, ale docela mi to lezlo na nervy. To byl váš nápad?

Víceméně jo, protože mezi Eternií a křtem jsme odehráli jen jeden koncert a to byla tragédie, kterou bysme rádi vytěsnili. Jen zmínim, že náš set trval cca 12 minut. Hele sejít se mohla, ale nesešla. Mě to divný nepřijde, v dnešní době je ti nějaký maskování stejně k ničemu, protože jakmile máš nějakou ze sociálních sítí nebo víceméně jakýkoliv e-komunikovadlo, tak o tobě Velký bratr ví, co jsi měl ke snídani a kdy sis naposled pral. A když Andrej říkal, že by si náš set rád natočil, tak jsme nebyli proti, protože bychom rádi udělali klip a chtěli jsme různý záběry. A nevidim moc rozdíl mezi tim, jestli tam jsou tři fotografové, jeden člověk s GoPrem nebo jeden dron, kterej navíc ovládal náš kámoš. Jasně, něco jinýho by bylo, kdyby to byl nějakej cizí dron, ale na druhou stranu vlastně nevim, co by si kdo z našeho koncertu odnesl za poznatek. Nic ilegálního se tam nedělo a osazenstvo bylo podobný, jako na většině našich koncertů, takže pro fízly žádný převratný novinky a zdroj informací.

Tak minimálně si z toho něco mohli odnýst zástupci Blood & Honour Smíchov, jak vtipně poznamenal Míra. Nový songy, který chcete dělat, budou v tom pomalejším duchu? Zajímavý je, že si poznamenal ty Hot Water Music a Leatherface. To já tam vůbec neslyšim. Ale raný Skrewdriver jo, hehe. Krom toho, nějakej novej merch bude? Na vašem merchi se mi vždycky líbil ten fakt, že část z výtěžku šlo na benefit.

Myslíš naší nový organizace Blood and Humor? Sakra, já sem těma HWM a Leatherface chtěl odpoutat pozornost od těch Skrewdriver a tys mě odhalil! Hele právě, že hned první song, co chystáme, je celkem rychlá věc, až trochu do crustu. Máme v hlavě takovej plán, ale o tom zatim nebudu mluvit, buhví, jak to pak zase dopadne. Merch bude a bude vycházet z coveru desky, zatim jsme neřešili, jak to bude s benefitama nebo jestli spíš podpoříme nějakej benefit živym vystoupením. Ostatně jednu dobu jsme hráli víceméně jen benefity a podpora různejch bohulibejch aktivit k naší kapele neodmyslitelně patří.

To je asi ten Mírův plešatej projev. Však ale i Frankie Stubbs už je pěkně dohola. Doufám že tady, výjimečně, první deska bude mít názor! À propos, kolik kusů jste nechali vylisovat? K závěru teda můžeš pozvat lidi na koncert, představit kapely, který tam s váma budou hrát. Dál můžeš zkusit predikovat, kdo se na koncertě nejvíc vypatlá a tak.

Samozřejmě, deska bez názoru je jako… deska bez názoru! Dělali jsme 250 ks, to se vyplatí nejvíc a zároveň je to množství, který si myslim, že jsme schopný prodat i s naší intenzitou koncertování. Jak bylo řečeno, tak křest proběhne v pátek 4. 9. a zahrajou s náma ještě Hopes, Nondescript a OiOi Piratoi, kterej vystoupí v rámci warm-upu, kterej začne v pět hodin před klubem. A vy se kromě OiOi Piratoie můžete těšit na vegan gril a čepovanej pivní speciál, co nám právě teď vaří Rash s Květákem. Já myslim, že to bude hezká akce, co by si lidi neměli nechat ujít. Po koncertě budeme s Tomem a Mírou pouštět desky jako KFG DJ´s. A jelikož víme, jak má většina našich fanoušků ráda alkohol, tak Sedmička bude velice ráda, když ji podpoříte tim, že vypijete bar. A my víme, že to umíte!

Foto: Vojta Florian

Související

Back to top button