AnketyHot Or Not?!?

Hot Or Not?!? – Vojtěch Libich (Burning Steps)

Ako ďalší do rubriky Hot Or Not?!? prijal pozvanie Vojta Libich. Gitarista a spevák pop-punkových Burning Steps, ktorí minulý mesiac vydali EP s názvom Sight & Sound.

 

• Videohry

Přiznám se, že nejsem vůbec gamer. Jako malej jsem pařil klasiku – Diablo jedničku, Warcraft, Wolfensteina, Doom atd., ale zhruba s příchodem na střední jsem na počítače a hry (konzole jsem neměl nikdy) úplně zanevřel, muzika byla zajímavější a navíc fakt nejsem vůbec technologickej typ. Jediný, co jsme občas hrávali zhulený na bytě na konzervatoři, byla další klasika – Heroes of Might and Magic III. Teď po asi dvaceti letech jsem ve volným čase (během covidu) začal hrát (a dohrál) Knights of the Old Republic a taky sérii Jedi Knight, ale to mě baví spíš proto, že jsou to Star Wars a já miluju všechno kolem Star Wars. Co mě ale zaujalo za poslední roky, je americká kritička/youtuberka Anita Sarkeesian a její pořad Feminist Frequency, kde fakt zajímavě a vtipně analyzuje historii počítačovejch her a videoher v kontextu jejich ženskejch postav a feminismu obecně. Kdo nezná, určitě doporučuju!

• Joy Division

Další přiznání. Nejsem úplně největší fanoušek. Čímž ale nechci říct, že bych měl cokoliv proti Joy Division. Jenom mě to prostě v tom kritickým období života nějak minulo. Takhle zpětně si myslím, že je ta kapela skvělá a unikátní, kór ve srovnání se všema těma neo-post-punkovejma kapelama, kterejch je poslední dobou všude plno – aspoň mi to tak přijde. Zase – nic proti, jenom mi z toho máloco přijde zajímavý a mám u všeho pocit, že už jsem to slyšel na nějaký nahrávce z 80. let. Takže za mě rozhodně vždycky radši stokrát starý Joy Division než ze současnosti třeba Idles, ty mě nebavěj vůbec. Ale třeba takový Fontaines D.C. jsou super!

• Crust

Crust mě totálně vychoval. Pamatuju si, jak jsme s Jeníkem od nás z kapely v nějakejch dvanácti letech sjížděli na kazetách Exekuci a jejich splitka s Paragraf 119 a Lies and Distrust a ten pocit, co jsem měl při poslechu crustu tenkrát, mě neopustil dodneška. První koncert, na kterým jsem v roce 99 byl – švédskej crust Article Nine. Moje kapela Burning Steps by možná už dávno neexistovala, kdyby se o nás prvních pár let existence nestarali kámoši z kladenský crustový kapely Jonestown. Což možná zní paradoxně, když si člověk poslechne třeba naše nejnovější EP, který je čistej pop-punk. Ale ty kořeny tam jsou. A navíc některejm našim kámošům crusterům se to, co hrajem, líbí furt. Jinak jasně – cokoliv – Amebix, Hellbastard, Anti Cimex, Doom, Aus Rotten, Behind Enemy Lines, Severed Head of State, Tragedy, From Ashes Rise, Skitsystem, Wolfpack/Wolfbrigade, Disfear… miluju! Crust je nejčistší forma punku!

• Butikové značky pedálov (Death By Audio, Z.Vex, Salvation Audio…)

Tak tohle jde hodně mimo mě, haha! Já jsem dobrej muzikant (bez falešný skromnosti, není čas na hrdiny), ale co se týče technologií a zvuku, tak jsem úplnej analfabet. Jako za ty roky samozřejmě vím, jak co funguje a umím díky tomu i odbavit třeba prakticky cokoliv na festivalový stagi jako pódiovej technik nebo stagemanager, ale krabičky? Tak daleko jsem nedorost. Ale rád bych, fakt! Amák teď založil na facebooku skupinu, kde se řešej kytarový efekty a aparáty, tak to tak po očku sleduju a snažím se něco přiučit. Ale zatím si tam akorát kluci přeměřujou pedalboardy a je to pro mě trochu bílej šum. Ale jednou to přijde!

• Zaradenie Česka na zoznam nepriateľských krajín Ruska

Upřímně? Rusko je určitě šíleně problematická země. S tak děsivou historií se taky není čemu divit. A tamní vládní garnitura je bez debaty totální průser, ať už pro okolní státy nebo vlastní obyvatele. Ale popravdě mě daleko víc sere systematický potlačování lidskejch práv, který tam (a zdaleka nejen tam) probíhá, než to, že nějakej stát napsal jinej stát na seznam nepřátel. Mně taky není po chuti prakticky nic, co Rusko (jako stát) dělá, ale pochvalovat si, jak jsme společně s USA na nějakým seznamu, mi teda přijde taky dost mimo. Celý mi to trochu smrdí takovou tou rétorikou „Amerika – hrdinové; Rusko – padouši“ jak z Rockyho IV. Oni v tý Americe budou z větší části úplně stejný zmrdi jako v tom Rusku. A koneckonců pro zmrdy zrovna my nemusíme chodit zas tak daleko, že jo.

• MS v hokeji 2021

No a tohle vlastně trochu souvisí. Mě hokej nezajímá. Ale nechodím nikde a nevykřikuju, že by lidi neměli sledovat hokej nebo mu fandit, jenom mě to prostě nikdy nebavilo, a to i přesto, že jsem coby Mostečák jako malej strávil hodně času na zápasech extraligy na litvínovským hokejovým stadionu. Ale většina mejch kámošů to žere, pohoda, chápu. Ale zase – občas mi to u některejch lidí přijde jako záminka k takovýmu jakoby „povolenýmu“ nacionalismu – a samozřejmě teď v současným ovzduší k českýmu tradičnímu antirusismu. Já do toho samozřejmě nevidím, všechno je možný, ale oni ty hokejisti maj něco společnýho s Putinem? Nebo všichni do jednoho dopovali? Nebo někdo z nich figuroval v kauze Vrbětice? Nebo snad při okupaci v roce 68? Zní mi to úplně stejně, jako když lidi mluví o válce a říkaj s tím odporem v hlase „Němci“. Samozřejmě, jak říkám, je to jenom moje dojmologie, třeba se strašlivě mýlím. Určitě je dobře upozorňovat na jakýkoliv sviňárny, co Rusko (nebo jakejkoliv jinej stát) dělá, a nebejt vůči tomu lhostejný. Jenom je dobrý se občas nadechnout a podívat se na věci i jinak než černobíle.

• Globálne otepľovanie

Zase – rozhodně nejsem odborník, ale z toho, co čtu, tak bych řek, že je dneska už přesnější výraz „klimatická změna“. Nejspíš proto, aby Václav Klaus i se svým institutem v pauzách mezi nadáváním na levičácký saláty a snowboarding nemoh říct, že se zrovna ochladilo a ekoteroristická lobby lže. Takže klimatická změna – co k tomu říct? To jsou takový ty celkem pevně daný konstanty, u kterejch si neumím představit, že by si někdo vůbec myslel, že na to mám jinej názor. Stejně jako si myslím, že v seriálech můžou černoši, asiati a latinos hrát úplně kohokoliv, stejně jako si myslím, že homosexuální páry by měly mít možnost se brát a adoptovat děti (ačkoliv si o samotný instituci manželství myslím svoje), stejně jako si myslím, že je pořád velmi aktuální a důležitý bojovat za ženský práva, a to klidně i dost radikálně, stejně jako si myslím, že transgender a všelijaký nebinární lidi maj právo na vlastní sebeurčení, tak stejně tak si myslím, že klimatická změna existuje a je to reálná hrozba. Snad ještě není tak strašně pozdě.

Související

Back to top button