EPRecenze

Gride – Hluboká temná modř

Hluboká temná modř je labutí písni jihočeských Gride tak, jak jsme je znali, s nezaměnitelným Innym, třímajícím mikrofon.

Kapela, která vzešla v půli devadesátých let z adolescentní extrémně metalové/grind podzemní scény své doby, se záhy nasměrovala do více hardcorem načichlé části extrémní scény a její cesty začaly prolínat s naším hardcore punkovým mikrosvětem. Což umocňovala i ryzí zapálenost pro podzemní muziku zpěváka i bubeníka. Projev Gride za více než dvě desetiletí vykrystalizoval z generického grindcore v osobitý excentrický extrémní hardcore.

Po vizuální stránce je to rozlučka ve velkém stylu, efektní malba na přední straně obalu se doplňuje s potištěným jednostranným dvanáctipalcem. Hudební složka je psychotický splašený hardcore se spoustou změn temp, křičeným zpěvem a nekonfekčními disharmoniemi. Kompozice v délce mezi necelou minutou až dvěma a půl minutami na minimálním časovém rozsahu komprimují fastcore zběsilost s avantgardní ujetostí rockové bohémy. Hluboká temná modř nabízí necelých jedenáct minut, které, spolu s břitkými textovými komentáři, pojí dávku hudby, zhmotňující vnitřní neklid přenesený do drážek gramofonové desky.

Gride tak, jak jsme je znali, se rozloučili se šarmem a stylem. Jaká bude jejich nová inkarnace je otázkou. Dle mého je lépe příběh uzavřít, zaklapnout desky a začít psát nový – s novým názvem i obsahem, ale to už je každého volba.

Label: insanesociety.net
Rok vydání: 2020

Tracklist:
1. Věčná válka s hmyzem
2. Básník stoupl a vzal si slovo
3. Bouře ve sklenici vody
4. Hluboká temná modř
5. Přijdu hned
6. Nikdo nikdy za nic nemůže
7. Neseme si v sobě smrt

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button