EPRecenze

Godot Youth – Prostředí

Brněnští Godot Youth navazují sedmipalcem na své čtyři roky staré demo. V sestavě se sešli členové hned několika regionálních kapel, aby se pustili do nekompromisního divokého hardcore punku s kořeny ukotvenými ve vnímání stylu i subkulturního projevu, tak, jak byl vnímán v osmdesátých letech.

Deska vydaná za spolupráce Ultima Ratio a Noise Mafia servíruje sedmičku hardcore punkových kompozic s duálním mužsko/ženským vokálním atakem, stavícím na střídavém přeřvávání a vzájemném doplňování se. Mužská část zpěvů jako by utekla z nějakého klasického českého hardcore punku konce osmdesátých let, je naštvaná a rozeřvaná, zároveň stavící na nezdeformovaném čitelném projevu. Ženský element v sobě na druhou stranu nese rozječenou hysterii spolu s přetékající frustrací, což funguje ve vzájemném doplňování se. Společensky kritické texty v češtině fungují ve spojení s hudebním podkladem tak, jak mají, i když tu a tam se kostrbatě kroutí aniž by to bylo zásadně ku škodě věci nebo mi to alespoň tak při poslechu přijde. Muzika se pohybuje mezi středními a rychlými tempy, čerpajícími z klasického hardcore punku osmdesátých let se špetkou metalu v kytarových motivech. Zvuk je ovšem klasicky post devadesátkový, takže v mixu je hodně kytary (ta má ale příjemně přirozený zvuk, sedící sem jako ulitý) a rytmického bubínku na úkor činelů a basy. Kapele z mého pohledu nejvíce sluší, když tempově tolik netlačí na pilu a spíše se soustředí na vyvážení energie se špetkou melodie, což asi nejlépe vystihuje předposlední skladba Trofej/věc, vyznívající jako charakteristicky evropský hardcore konce osmdesátých let. Totéž pak platí i o závěrečné písni Alternativa.

Dík za kapely jako Godot Youth, kteří ukazují, že se punk naštěstí ještě nestal pouze rejdištěm vypatlaných apolitických idiotů.


Info

Label: Ultima Ratio, https://godotyouth.bandcamp.com/
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Jsme sami
2. Teď ne
3. Jeden z nás
4. Chiméra
5. Prostředí
6. Trofej / věc
7. Alternativa

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button