LPRecenze

Dezerter – Klamstwo to nowa prawda

Šest let jsme si počkali na novou desku Dezerter, mezinárodně patrně nejvýraznější kapely polského punku, ale vlastně i celého východního bloku. Dezerter se stali fenoménem již v době, kdy vydali fenomenální první EP, které mě svou neuvěřitelnou energií, jako ještě de facto čerstvá nahrávka, dokázalo strhnout. A to i za situace, že na jedné straně kazety doplňovalo první alba Circle jerks a Angry Samoans.

Dezerter za ty, v tento moment už jen bez pár dnů, čtyři desítky let (proboha, tomu se téměř nedá uvěřit) ušli dlouhou cestu, a to včetně stylových odboček, především na deskách z devadesátých let, kdy si návdavkem užili i pár sezón v lůně major labelu. Nicméně jejich domovská půda je v univerzu naštvaného, středně tempového punku s energií archetypálního hardcore. V té jsou nejsilnější v kramflecích a dokáží vysekávat i po všech těch letech popěvky, které se vám zažerou do mozku, neboť, pokud jste naladěni na stejné vlně, mluví vaší řečí. Nutno v této souvislosti vyzdvihnout, že kousavost písní Dezerter v ničem neztratila na své ostrosti.

Titulní skladba Klamstwo to nowa prawda je štiplavá a chmurná reflexe reality středoevropského prostoru, co víc, se zpěvovými linkami, které si člověk prakticky okamžitě notuje s kapelou. Se stejným efektem fungují i Wszystkie leki swiata, Zegar zaglady nebo chmury šířící hymnická Idziemy po was. Dezerter, krom hudebního náboje, ani po všech těch letech neopouští jejich názorový idealismus s kriticky analytickou silou, reflektující fakt, že i po změně režimů se stále brodíme v lejnech a zabředáváme do nich hlouběji a hlouběji. A to platí ať už jde o Polsko nebo Českou republiku, snad jen s výjimkou úspěchu tmářské a odporné katolické kontrarevoluce (o jejímž polském sukcesu si mohou v místním prostředí Duka s Lipovskou zatím jen nechat zdát své zvrhlé vlhké sny). Tím se tu ocitáme i v přímém kontrastu oproti všem těm vyšeptělým „old punks“, proměněným v arci konformisty. Zároveň dokáží své jasně definované postoje převézt do písničkové formy, aniž by se proměnily ve snůšku patetických klišé.

Dezerter dovedou stále uhodit hřebíček přesně na hlavičku ve svých trefných popisech nevábné reality. Uměli to v době, kdy mě okouzlilo první EP, a o více než tři a půl dekády později stále tak nějak jejich texty vyjadřují i mé pocity. Možná i proto, že tak jako oni i já patřím k Poronionej generacji, a plus mínus Urodziłem Się 20 Lat Po Wojnie.

[youtube id=“N-1e7w90kV0″ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání:2021
Label: Pasazer
CZ distribuce: PHR Records / Malárie Records

1. Klamstwo to nowa prawda
2. Punkt bez powrotu
3. Wszystkie lęki Świata
4. Zegar zagłady
5. Odwet
6. Dzień dobry, dzień zły
7. Idziemy po was
8. Izolacja
9. Brunatny

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button