Magazín

Zemřel Ivan Král, spoluhráč Patti Smith, Iggyho Popa či Blondie

Ve svých nedožitých 72 letech zemřel v neděli 2. 2. 2020 ikonický kytarista, baskytarista, skladatel, producent a osobnost Ivan Král. Odešel inspirativní, kreativní, vznešený člověk. Jako jeden z mála Čechů a Slováků se stal ikonou významné transformace pop kulturní a hudební scény druhé poloviny 20. století.

Společně se svým bratrem Pavlem v roce 1966 emigroval za rodiči do New Yorku. K aktivnímu hraní se dostal ve skupině Luger. Stal členem skupiny Blondie, ale nedlouho po svém příchodu odešel. V roce 1975  byl členem doprovodné skupiny zpěvačky Patti Smith, se kterou nahrál čtyři studiová alba a napsal pro ni řadu písní jako Ask the Angels, Pissing in a River nebo Dancing Barefoot.

[youtube id=“X_ooBaVLQoA“ width=“620″ height=“360″]

Po rozpadu Patti Smith Group v roce 1979 Král krátce působil ve skupině Johna Calea. Počátkem osmdesátých let byl členem skupiny zpěváka Iggyho Popa, se kterým nahrál alba Soldier a Party. Byl spoluautor například hitu Bang Bang, který později nahrál David Bowie. Po odchodu ze skupiny Iggyho Popa spolupracoval se zpěvákem Johnem Waitem.

Od 80. let skládal hudbu k filmům, jako například Subway Riders a Bistro. Jako producent spolupracoval se skupinami Band of Outsiders, The Vipers a Joy Ride, hrál se skupinou Eastern Bloc, se kterou v roce 1987 vydal stejnojmenné album.

[youtube id=“D6x85ZBDIAA“ width=“620″ height=“360″]

Počátkem 90. let se začal vracet do Československa, kde pokračoval v práci producenta. Jeho produkční ruka se otiskla na jménech jako Lucie, Mňága a Žďorp, Lenka Dusilová nebo Garage. Vydal několik sólových alb, přičemž s největším úspěchem se setkalo to první, Nostalgia z roku 1995. V roce 1997 nahrál album Alias spolu s Ivanem Hlasem, bubeníkem Davidem Kollerem a baskytaristou Karlem Šůchou.

V roce 1995 o něm režisér Zdeněk Suchý natočil dokumentární film Dancing Barefoot. V roce 2001 složil hudbu k českému filmu Kabriolet, za kterou byl nominován na cenu Český lev.

[youtube id=“5z39lYLN6lg“ width=“620″ height=“360″]

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button