Rozhovory

Nikdy nevíte, kde bude další úder a kdo po něm zemře, říká Mira z ukrajinské kapely Bezlad

Běžné rozhovory, které předcházejí začátku kapelního turné, bývají většinou pozitivně naladěné. Hudebníci v nich popisují, jak skvělé je, že potkají své přátele, podívají se do svých oblíbených klubů, budou sdílet podia s oblíbenými kapelami apod. Tenhle rozhovor je ale jiný. Celkem pochopitelně, kapela Bezlad je z ukrajinského Charkova… Na turné se sice také chystá, ale vlastně není ani jisté, zda je pustí přes hranice. Nebo zda se ho ve zdraví dožijí…

Pokud vše dobře dopadne, jejich cílem bude především sesbírat peníze na podporu lidí z HC-punkové scény, kteří se podílejí na obraně jejich vlasti. 18. 6. by měli zahrát také v Praze ve Futuru spolu s legendárními The Oppressed. Následující rozhovor je o tom, proč je nutné dál podporovat Ukrajinu jakoukoliv možnou formou, o situaci v Charkově i o nacismu, který dle ruské propagandy zasahuje do nejvyššího vedení státu.

Náš rozhovor nemohu začít jinak než otázkou, jaká je nyní situace ve vašem městě? Jak válka ovlivňuje vaše životy a jak funguje běžný život v ostřelovaném Charkově?

Situace je dost napjatá. Poté, co byly hordy vetřelců zahnány dále od města, se začal život vracet k normálu, tedy v rámci možností tváří v tvář masivnímu zničení města. Veřejná doprava začala opět jezdit tam, kde to infrastruktura umožňuje. Mnoho lidí se začalo vracet do města kvůli dojmu bezpečí. Ostřelování ale stále pokračuje. A rusistické (rašistické – „rashism“ je označení používané pro ruský autoritativní režim, pozn. red.) rakety stále dopadají na město. Mají dokonce rozvrh – každou noc kolem jedenácté večer nebo o půlnoci odpalují na Charkov nějaké rakety. Někdy k ostřelování dochází i během dne. A lidé, kteří se do města vracejí, se bohužel stále vystavují riziku. Stávalo se, že se lidé vraceli po pobytu v jiných regionech a po několika dnech zemřeli.

Nyní agresor používá MLRS (raketové systémy, pozn. red.) s delším dosahem (Smerch a Iskander). Rakety jsou odpalovány z ruského území (Bělgorodská oblast) nebo z dosud okupovaného území v Charkovské oblasti. Tyto rakety jsou rozhodně dražší než ty, které používali okupanti, když byli poblíž města (MLRS Grad a podobně), ale přinášejí velké škody a Rusko nešetří na zabíjení civilistů.

V některých oblastech se znovu otevírají podniky, v ulicích je stále více lidí, dokonce se u divadla na obvyklém místě opět objevili mladí bruslaři. Ale je to jako chůze po laně na okraji propasti… nikdy nevíte, kde bude další úder a kdo po něm zemře.

Dostáváme kusé informace o lidech z Oi! / Punk / HC scény, kteří se podílejí na obraně Ukrajiny a bohužel i o těch, kteří přišli o život. Jak moc se lidé na scéně zapojují do obrany a jak to vlastně funguje?

Nemáme všechny statistiky. Ale ze scény je spousta lidí, kteří jsou v ozbrojených silách, domobraně nebo dělají dobrovolnickou práci v týlu. Někteří další lidé také přispívají oficiálním ozbrojeným silám nebo dobrovolnickým organizacím a není možné všechny sledovat. Faktem je, že nyní je společnost sjednocená. Do naší země přišlo obrovské zlo a ohrožuje naši existenci, takže mnoho lidí dělá, co mohou, aby to zastavili.

Putin řekl, že jeho „zvláštní vojenská operace“ má za cíl, mimo jiné, denacifikovat Ukrajinu. V České republice a na Západě obecně je spousta různých informací a dezinformací o tom, jak silná je neonacistická scéna na Ukrajině, jak moc je pluk Azov tvořen nacisty, jak moc jsou nacisté zapojení do vedení Ukrajiny. Můžeš prosím popsat situaci z tvého pohledu?

Zaprvé nezáleží na tom, co říká Putler nebo kterákoliv jeho prdící hlava (jako Lavrov, Peskov, Medveděv, Zakharova atd.). Všechno, co říkají, jsou lži a je to ověřeno časem. Jsou to špinavé a lstivé hnidy, které řeknou cokoliv, aby ospravedlnily své činy, nebo hrají o čas a pokračují ve svých hrách.

K tvojí otázce. Rozhodně tu máme neonacisty, jako jinde.

Ale je třeba si uvědomit, že ve vedení země nejsou žádní ultrapravičáci. Takže řeči o zapojení nacistů jsou 100% kecy. Když porovnáte výsledky voleb v různých zemích, budete překvapeni, že na Ukrajině jsou krajně pravicoví představitelé jen nepatrnou menšinou. Nesrovnatelně menší než v mnoha evropských zemích.

Pravdou je, že spoluzakladatelem pluku Azov byl v roce 2014 neonacista, Andriy Biletsky. Ano, ale v čele Azovu stál jen několik měsíců v létě a začátkem podzimu 2014. Poté se vrátil k politice. Od října 2014 nemá s jednotkou žádný formální vztah.

Ano, zpočátku se Azov skládal převážně (nikoli však výhradně) ze zástupců pravicových organizací a ultras. Prapor se ale začal rozrůstat a postupem času se proměnil v pluk. To proto, že mnoho lidí bylo ochotno se k němu dobrovolně připojit, protože měl dobrou propagaci a byl považován za jeden z nejúčinnějších. Především od osvobození a obrany Mariupolu v roce 2014, na kterém se podílel Azov a další jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny. Je třeba zmínit, že v Azovu bojují zástupci různých národností a etnik a v jeho prohlášení stojí: „Pohrdáme nacismem a stalinismem. Protože naše země nejvíce trpěla těmito totalitními režimy a falešnými ideologiemi.“

Většina krajně pravicových bojovníků opustila pluk do konce roku 2014. Zbytek pravicových radikálů, kteří otevřeně formulovali své názory, byl v roce 2017 novým velením pluku záměrně „očištěn“ (podle Vjačeslava Lichačeva, politického analytika, vedoucí Monitorovací skupiny národnostních menšin). V posledních letech nebyly vůbec žádné důvody pro nařčení, že neonacisté slouží v pluku Azov do nějaké významné míry. Což ovšem nevylučuje okrajovou přítomnost některých takových jedinců.

V Azovu sloužili a slouží Ukrajinci různého etnického původu (včetně Rusů, Židů, krymských Tatarů, Arménů, Gruzínců atd.), náboženských a politických názorů. V tomto smyslu neexistují žádná omezení. Podle šéfů útvaru je většina personálu rusky mluvící.

Připadá mi to jako dost na to, abyste získali představu o Azovu.

Válka na Donbasu trvala osm let, jak jste tento konflikt vnímal a co si myslíte o ruském prohlášení, že došlo ke genocidě Rusů žijících v oblasti?

Jak již bylo zmíněno dříve, většina prohlášení ruských válečných štváčů je jen dalším propagandistickým podvodem. Stačí vidět oficiální počty civilních obětí (i převzaté z oficiálních zdrojů proruských separatistických klaunů) za poslední roky. A také je potřeba se podívat, jak vypadal Doněck po „osmi letech“ takzvaného „bombardování“ a jak vypadají všechna města na Donbasu, která byla po 24. únoru napadena ruským imperialistickým morem. Skutečná genocida se děje právě teď. Je paradoxní, že Putlerovy hyeny ničí převážně ruskojazyčný region. Prostě ho vymazávají z povrchu Země. Rusko musí být zastaveno. Pokud si někteří pitomci myslí, že Putler bude mít po Ukrajině dost a tento mor nepostihne všechny ostatní, pak se evidentně hluboce mýlí a neuvědomuje si svou hloupost a rozsah šílenství diktátora v bunkru. Rusko je hrozbou pro celý svět a světový mír. Dokazují to jejich opakované hrozby evropským zemím a vlastně celému světu jadernými zbraněmi.

Jedete mimo Ukrajinu na několik koncertů. Jak tento nápad vznikl, jak těžké je nyní opustit svou zemi a co od turné očekáváte? Kde konkrétně budete hrát?

Plánovali jsme koncerty v Evropě od našeho prvního turné v roce 2019. Plánované velké turné na celé léto v roce 2020 ale zhatil Covid. Konečně rok 2022 začal vypadat jako rok, kdy se plány budou realizovat a některé akce na něj byly přeloženy z předchozích let. Ale… ruští vetřelci se rozhodli zničit plány a životy téměř všech lidí na Ukrajině.

Cestování do zahraničí je teď mnohem obtížnější. V naší zemi máme stanné právo, takže žádný muž nesmí opustit zemi, pokud není starší 60 let, otec tří dětí nebo invalidní. Všichni ostatní tedy musí získat zvláštní povolení, aby mohli překročit hranici. A o to se nyní snažíme prostřednictvím Ministerstva kultury a informační politiky. Do naší první show zbývá už jen pár dní a my doufáme v zázrak. Tento týden máme naplánované tři koncerty – Rebeliant Fest v Polsku, Kosmos Chemnitz v Německu a neuvěřitelný koncert v Praze. O pár týdnů později máme další festival v Ostravě a několik dalších v srpnu. Nedělali jsme aktivní booking koncertů, protože jsme si nebyli jisti, zda budeme schopni kvůli válce vyrazit na cesty. Takže pokud dostaneme papíry, pak už příští týden budeme hledat další koncerty na poslední chvíli. A možná i další koncerty na srpen, pokud získáme povolení na tak dlouhou dobu nebo se nám podaří získat nové.

Kde mohou lidé přispět na vaši podporu a co byste vzkázali lidem, kteří to aktivně dělají?

Pokud se nám podaří dostat do EU, rádi bychom všechny pozvali na naše koncerty, aby nás podpořili tím, že tam budou a možná si koupí náš merch (pokud do té doby něco vytiskneme). Pravděpodobně budeme mít také kasičku na sbírku pro Charkov Hardcore, která bude sloužit na podporu lidí spřízněných s hc/punk scénou, kteří se nyní podílejí na obraně naší země před rusistickými nájezdníky. Nebo nás můžete kontaktovat prostřednictvím sociálních sítí, pokud se nepotkáme.

Jsme opravdu vděční všem, kteří nezapomínají na to, co se nyní děje na Ukrajině. Děje se to každou chvíli, i když toto čtete…

Jsme vděční všem, kteří se účastní protestů a demonstrací, kteří tlačí vaše politiky, aby pomohli Ukrajině efektivněji porazit agresora. Všem, kteří darují peníze nebo výstroj a vybavení na podporu našich válečníků.

Jsme vděční těm, kteří pomáhají našim uprchlíkům a přesídleným osobám na Ukrajině i mimo ni.

Všichni jsou unavení. Jsme unaveni válkou, naši vojáci jsou unaveni a svět je také unavený. Nejhorší by bylo, kdyby lidé začali ignorovat genocidu organizovanou Putinem a dalšími ruskými válečnými zločinci. Jen proto, že jsou unavení a nechtějí vidět válku, slyšet o ní. Je těžké pomáhat víc a víc, znovu a znovu. Pokud ale naši evropští přátelé, spojenci a jakékoli vnímavé, sympatizující a starostlivé lidské bytosti začnou zapomínat, co se děje, a přestanou pomáhat, pak zlo zvítězí. Všechny ty oběti budou marné. A agresor nebude platit za vraždy, loupeže, znásilnění, zničená města, ekonomiku, infrastrukturu, zničení národa, jeho nositelů a kulturního dědictví.

Vítězství musí být naše! Vítězství bude naše!


ENGLISH VERSION

You never know where will be the next strike and who dies then, says Mira from band Bezlad

The usual interview that precede the beginning of a band’s tour are usually in a positive mood. The musicians describe in them how great it is to meet their friends, visit their favorite clubs, share stages with favorite bands, etc. But this one is different. Quite understandably, the Bezlad are from Kharkov, Ukraine. The band also going on tour, but in fact it is not certain whether they will able to cross the border. Or whether they will survive in good health…

If all goes well, their main goal will be to raise money to support people from the HC-punk scene who are involved in defending their homeland. On June 18, they should also play in Prague in Futurum music club together with the legendary The Oppressed.

The following interview is about why it is necessary to continue to support Ukraine in any possible way, about the situation in Kharkov and about Nazism, which according to Russian propaganda intervenes in the top leadership of the state.

I have to start the interview by the question – what is the situation in your city now? How does the war affect your lives and how does ordinary life in shelled Kharkiv work?

The situation is quite tense. After the hordes of invaders were driven further away from the city the life started to return to normal, as far as possible in the face of massive destruction of the city. Public transport started running again where the infrastructure allows. Many people began to return to the city because of getting the impression of safety. But shelling still continues. And every day rascist (rashist) rockets still hit the city. They even got the schedule – every night about 11pm or midnight some rockets are being launched at Kharkiv. Sometimes shelling happens during the daytime as well. And unfortunately people returning to the city are still putting themselves at risk. It happened that people came back after staying in other regions and died few days later.

Now the aggressor uses longer-range MLRS (Smerch and Iskander). Rockets are launched from russian territory (Belgorod and region) or from still occupied territory in Kharkiv region. These rockets are definitely more expensive than the ones occupiers used when they were near the city (MLRS Grad and similar) but they bring a lot of damage and russia doesn’t save money on killing civilians.
Businesses are re-opening in some areas, there are more and more people on the streets, even young skaters have appeared again near the theater at their usual spot. But it’s like tightrope walking, on the edge of the abyss.. you never know where will be the next strike and who dies then.

We get fragmentary information about people from the Oi! / Punk / HC scene who are involved in the defense of Ukraine and, unfortunately, also about those who have lost their lives. How much do people on the scene get involved in defense and how does it actually work?

We do not have all the statistics. But there are a lot of people from the scene who are in the Armed Forces, in the Territorial Defense or doing volunteer work in the rear. Also some other people make donations to official Armed Forces or volunteer organizations and it’s impossible to track everyone. The fact is that now the society is consolidated. A huge evil has come to our land and threatens our existence so many people do what they can to stop it.

Putin said his “special military operation” wanted to denazify Ukraine, among other things. In the Czech Republic and in the West in general, there is a lot of different information and misinformation about how strong the neo-Nazi scene in Ukraine is, how much the Azov regiment is made up of Nazis, how much the Nazis are involved in the leadership of Ukraine. Can you please describe the situation from your point of view?

First of all, it doesn’t matter what Putler says or any of his farting heads (like Lavrov, Peskov, Medvedev, Zakharova etc). Anything they say is lies and it’s proven by time. They are filthy deceitful nits who will say anything to justify their actions or play for time and continue playing their games.

To your question. Definitely we have neo-nazis like anywhere else.

But it should be noted that there are no ultra-right in the country’s leadership. So that’s 100% bulshit about nazis involvement there. If you compare the results of elections in different countries you’d be surprised to see that in Ukraine far-right representatives are a tiny minority, incommensurably less than in many European countries.

What is true? That’s Azov was co-founded by Neo-Nazi guy in 2014 (Andriy Biletsky). Yes, but he headed Azov for only a few months in the summer and early autumn of 2014, and returned to politics after that. Since October 2014 he has had no formal relationship with the unit.

Yes, at the beginning it was consisted mainly (but not limited) of representatives of right-wing organizations and ultras. But the battalion began to grow, and over time turned into a regiment. That’s because many people were willing to join it voluntarily due to the fact that it had a good promotion and it was considered one of the most effective since the liberation and defense of Mariupol in 2014 by the battalion and other units of the Armed Forces of Ukraine. But it should be mentioned that representatives of different nationalities and ethnicities are fighting in Azov and the commandment have stated that “We despise Nazism and Stalinism. Because our country has suffered the most from these totalitarian regimes and false ideologies”.

Most far-right fighters left the regiment by the end of 2014. The rest of the right-wing radicals, who openly articulated their views, were deliberately „cleansed“ by the new regiment command in 2017 (according to Vyacheslav Likhachev, political analyst, head of the National Minorities Monitoring Group). In recent years, there have been no grounds at all for accusations that neo-Nazis serve in the Azov Regiment to some notable significant extent. Which, however, does not exclude the marginal presence of some of such individuals.

Ukrainians of different ethnic backgrounds (including Russians, Jews, Crimean Tatars, Armenians, Georgians, etc.), religious and political views have served and continue to serve in Azov. There are no restrictions in this sense. According to the heads of the unit, most of the personnel are Russian-speaking.

So it feels like enough to get the idea about Azov.

The war in Donbas lasted for 8 years, how did you perceive this conflict and what do you think about the Russian statement that there was the genocide of the Russians living in the area?

Like it was mentioned before most of statements of russian warmongers are just another propaganda scam. You just need to see official numbers of civilian victims (even taken from official prorussian separatist clowns’ sources) during last years. And also need to look how Donetsk looked after “8 years” of so called “bombings” and how look all the towns in Donbas which were attacked by russian imperialist plague after February 24th. The real genocide is happening right now. It is paradoxical that Putler’s hyenas are destroying a predominantly Russian-speaking region. Just wiping it off the face of the earth. russia must be stopped. If some idiots think that the putler will get enough of Ukraine and this plague will not affect everyone else, then they are obviously deeply mistaken and do not realize their stupidity and the scale of the madness of the bunker dictator. Russia is a threat to the whole world, and world peace. Their repeated threats to European countries and indeed to the world as a whole with nuclear weapons prove this.

You’re going outside Ukraine for several gigs. How did this idea come about, how difficult is it to leave your country now and what do you expect from the tour? Where will you specifically play?

We planned gigs in Europe since our first tour in 2019. Planned huge tour for whole summer in 2020 but covid ruined the plans. Finally 2022 started looking like the year when plans will take shape and there were some events postponed from previous years. But… russian invaders decided to ruin plans and lifes of almost all the people in Ukraine.

Touring abroad became much more difficult. We have martial law in our country so no male person is allowed to leave the country unless he’s older 60, father of 3 kids or disabled. So all others have to get special permission to be able to cross the border. And that’s what we are now trying to do through the Ministry of Culture and Information Policy. Only a few dates left before our first show and we are hoping for a miracle. We have 3 gigs planned this week – Rebeliant Fest in Poland, Kosmos Chemnitz in Germany and unbelievable gig in Prague. Also we have another festival couple weeks later, in Ostrava (Czech) and few more in August. We didn’t do active booking because we were not sure if we’re able to go on the road due to the war. So if we get the papers then will be looking for last minute gigs already next week. And maybe for more gigs for August if we get permission papers for such long timeframe or manage to get new ones.

Where can people contribute to support you and what would you say to people who do?

If we manage to get to EU then we’d like to welcome everyone to our gigs and support us by being there and maybe buying merch (if we get anything printed by then), also we’ll probably have the box for donations for Kharkiv Hardcore to support the folks related to hc/punk scene who are now involved in the defense of our land from ruscist invaders. Or you could get in touch with us through social networks if we don’t meet.

We are really thankful everyone who doesn’t forget what’s happening now in Ukraine, happening every moment even while you’re reading this.

We’re thankful everyone who takes part in the protests and demos, who pushes your politicians to help Ukraine more efficiently to defeat the aggressor, who donates money or gear and equipment to support our warriors.

We are thankfull to those who help our refugees and relocated persons inside and outside Ukraine.

Everyone is tired. We are tired of war, our soldiers are tired and the world is tired too. The worst thing would be if people start to ignore the genocide organized by putin and other russian war criminals. Just because they’re tired and don’t want to see the war, to hear about it. It’s hard to help more and more, again and again, but if our European friends and allies and any sentient sympathetic caring human beings start to forget what’s going on and stop helping then the evil will win. And all those sacrifices will be in vain. And the aggressor won’t pay for murders, robberies, rapes, destroyed cities, economy, infrastructure, the destruction of the nation, its bearers and cultural heritage.

Victory must be ours! Victory will be ours!

Související

Back to top button