Reporty

Jedny narozeniny a čtyři krabice bordelu! Pushteek Fest v Kabinetu Múz

Record label Pushteek, který se před rokem náhle zjevil na domácí hudební scéně, nedávno úspěšně zakončil prvních 365 dní na světě. A tak se, stejně jako nikdo z nás, nevyhnul ani narozeninové oslavě. Ale lidi okolo Pushteeku se rozhodli oslavu pojmout trochu extremisticky. Uspořádali ji totiž v Brně.

To je samozřejmě těžká nadsázka, Kabinet Múz, kde se oslava s názvem Pushteek Fest odehrála, je tepající srdce český klubový scény a pro podobný akce lepší zázemí a zvuk abys v Čechách pohledal. I přesto si ale Pushteek Fest nálepku „extrém“ trochu zaslouží. Klubová akce začínající ve čtyři odpoledne s devíti uskupeními, které se na hudebním spektru pohybují na výrazně odlišných vlnách, nepatří mezi ozkoušenou klasiku. Jak tenhle výlet do zčásti neprobádaných lesů dopadl? Určitě ne tak, jak by si hezkou sobotní narozeninovou oslavu představovali vaši rodiče.

Program Pushteek festu tvořila devítka kapel, z nichž valná část stihla v uplynulém roce svoje jméno s Pushteekem nějak propojit. V rozmanitosti může být krása, a tak na plakátech vedle sebe figurovali Repelent SS, Hopes a Idea s Bonusem.

Jak dostat lidi na narozeninovou oslavu do klubu už na čtvrtou? Nechte od půl pátý hrát Repelent SS s oslavencem v čele. A těm, co přijdou, vysypejte na hlavu čtyři krabice skartovanýho papíru, s kterým se můžou vyblbnout, aby pak měli proč litovat ti, co dorazí pozdě. Tenhle plán funguje perfektně, Repelenti i sněhobílý konfety roztáčí hvězdný kola už od začátku. Řev, válení se po zemi a start, jakej si může každej koncert přát.

A energetickej nápor pokračuje! Slovenské duo Fyasco se do Kabinetu opírá, co jen jim bicí, kytara a vtipný hlášky stačí. Funguje to, tancovačka v papíru, koulování se a neúprosně rychlý bicí spolu s brzkou podvečerní hodinou do sebe tak nějak podivně zapadají.

Tady chci Pushteeku věnovat velký dík péči o klub, papírovej bordel se neproměnil v rozšlapanou hnusnou břečku jen díky tomu, že se po každym setu vzala košťata a konfety se smetly na hromadu před pódium, jen aby je po sobě při prvním songu další kapely mohli lidi zase naházet. Opravdu díky za to!

Vole se svým heslem, že to musí znít jako továrna, vtrhli do klubu jako další. Montážní linka na hlasitý kytary, pogo a konfety se rozjela hned s prvním songem. Vole svým příchodem udělali do český scény osobitou díru, a ta ještě pořád hnisá a baví. Všechny v klubu.

S Vole končí první část party setu a přichází míň taneční, ale o to víc procítěná, melancholická pauza. Startují ji ještě stále kytaroví, skvělí I am Pentagon. Hromada papíru zůstává během nařvanýho setu téměř bez hnutí, dokud se do ní nezahrabe Banán s mikrofonem. Na narozeninový oslavě byste takový písničky asi úplně nechtěli, ale Pentagon mají strašnou sílu.

Další trojice pro mě znamenala trochu času na oddych a jídlo. Duo Lavra, které cestou do Brna doprovázely problémy s autem, se potížím nevyhnuly ani při zvučení, a rozpoložení na pódiu tak během melancholického a trochu éterického setu nebylo ideální. Oslavenci a hosté ale dostali příležitost posedat a dát odpočinout nohám, které ještě později večer čekal zápřah.

V podobném duchu proběhlo i vystoupení Bonuse spolu s Mary C. Ambientní melodie a spíše procítěná nešťastná poezie než rap. Zabalený do sebe to fungovalo jako příjemně nepříjemnej set, kterej celý večer obohatil zase z trochu jiný strany. Třetího ze žánrové odbočky, Ideu z Ty Nikdy jsem bohužel minul, protože pauzy mezi sety nestačí na to, aby si jeden udržel čistou hlavu. Sorry.

Na poslední dvě jména se Kabinet tak nějak vrací do domácích vod, což je znát i na opětovném přílivu lidí do sálu. Na nekompromisní patnáctiminutovej set mlátičky Decultivate, která do Brna přivezla mírně obměněnou sestavu, je uvnitř plno. A hodně hutno. Opět se roztáčí pit a konfety se chytají do bicích, zpocených vlasů i promítačky pověšené na stropě. Decultivate berou narozeninový přáníčko pro Pushteek a dost silně mu s ním mlátí o hlavu. Maximální spokojenost.

Mírnou únavu, která je už v Kabinetu trochu cítit, se v samém závěru snaží ještě rozvířit Hopes. V očích jim jde vidět, že se těší na pořádnej bordel, a nakonec se víceméně dočkají – i na ně čeká nálož konfet a mosh pit. Mikrofon koluje publikem a občas se ztrácí na zemi v bílym bordelu. Nakonec všechno dobrý.

To platí pro celý Pushteek Fest. Přes rozjetej začátek a mírné rozpaky uprostřed až po silný konec. Všechno dobrý. A co pro Pushteek label? Přece všechno nejlepší!

Související

Back to top button