Co má v přehrávači...?Magazín

Co má v přehrávači Alex ze Saturday’s Heroes?

Je tu další díl rubriky, ve které prohledáváme osobní přehrávače jak hudebníků, tak naší redakce. Tentokrát se dozvíme, co poslouchá Alex ze švédské punk-rockové party Saturday’s Heroes, která se v úterý 3. října předvede v pražském Rock Café.

ENGLISH VERSION

The Bouncing Souls – How I Spent My Summer Vacation

Great band, great album! Listened to it alot this year after getting the chance to finally see The Bouncing Souls live on the Salty Dog cruise. Some songs you totally should listen to are True Believers, Gone and That Something Special.

Bruce SpringsteenDarkness on the Edge of Town

Hard, raw and emotional lyrics combined with spartan music that will ear your heart out. Just listen to Badlands, The Promised Land and Something In the Night and you’ll know what I mean.

The Dahmers – In The Dead of Night

Our friends in The Dahmers put out a killer record! If you like fast rock’n’roll with bleeding guitars in the name of Hellacopters and Thin Lizzy, combined with the horror themes that would fit The Misfits, check it out!

Teenage Bottlerocket – Tales From Wyoming

Just straight forward great and fun rock’n’roll. Perfect for driving, especially driving on tour. Last year we played Teenage Bottlerocket on repeat from the south of Czech to the middle of Sweden.

The ReplacementsTim

Such a great classic. Amazing songwriting and creative instrumental work. It’s pure rock’n’roll for the misfits and outcasts, love it.

The Bouncing Souls – How I Spent My Summer Vacation

Skvělá kapela, skvělá deska! Tenhle rok jsem ji hodně poslouchal po tom, co jsem The Bouncing Souls konečně viděl naživo na Salty Dog Cruise. Songy, které byste si z ní určitě měli poslechnout, jsou True Believers, Gone a That Something Special.

[youtube id=“QP2cOXCTroA“ width=“620″ height=“360″]

Bruce Springsteen – Darkness on the Edge of Town

Tvrdé, syrové a emotivní texty dávají spolu s dřevní hudbou dohromady kombinaci, která vám vyrve srdce z těla. Stačí si pustit Badlands, The Promised Land a Something In the Night a budete vědět, co tím myslím.

[youtube id=“7T_6Ua6fd5s“ width=“620″ height=“360″]

The Dahmers – In The Dead of Night

Nová deska našich kámošů z The Dahmers zabíjí! Jestli máte rádi rychlý rock’n’roll s říznými kytarami jako od Hellacopters nebo Thin Lizzy, doplněné hororovou tématikou, která by seděla Misfits, najděte si je!

[youtube id=“Ja2m8HrEMfk“ width=“620″ height=“360″]

Teenage Bottlerocket – Tales From Wyoming

Prostě přímočarý, skvělý a zábavný rock’n’roll. Ideální do auta, zvlášť na turné. Minulý rok jsme Teenage Bottlerocket sjížděli od jihu ČR až do půle Švédska pořád dokola.

[youtube id=“amO6DKDoTQE“ width=“620″ height=“360″]

The Replacements – Tim

Prostě parádní klasika. Úžasná skladatelská a tvůrčí instrumentální práce. Je to ryzí rock’n’roll pro ztracené existence a vyvrhele, miluju to.

[youtube id=“EuWrUJwHqHQ“ width=“620″ height=“360″]

FreeZone: Saturday´s Heroes (SWE) a The Junk Food v Rock Café
3. 10. 2017 – 20:00 – vstup zdarma
Fb event

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button