LPRecenze

RECENZE: Anti Nowhere League – The Cage

Anti Nowhere League byli jednou z těch kapel, které rámovaly mou pubertu. Jejich We Are The League znělo na kdejakém punkovém mejdanu a mělo své nesporné kouzlo. Je to skvělá chytlavá deska, i přes to jsem nikdy nebyl vyloženým fanouškem.

První album mám rád dosud, ale ANL na mě zároveň byli ve své době asi málo apokalypticky temní a přemíra kožených kalhot se blížila někam na rozhraní fotek Judas Priest a sedmdesátkové gay estetiky, a, ač mám pro obojí slabost, ani jedno pro mé čtrnácti až patnáctileté já nebylo dostatečně punk. Mému duchu bylo nesrovnatelně blíže skandování o nukleárním soudném dnu než o tom, že je někdo sexual pervert. O pár let později vydali druhé album The Perfect Crime, pokoušejíc svézt se na komerční vlně, tím nad nimi prakticky každý, koho znám, zlomil hůl. Ostatně kapela se záhy odmlčela a zpět na scéně se zjevila až v devadesátých letech, v době, kdy začaly frčet ony lehce pofiderní festivaly plné zreformovaných kapel a publikem, kterému postupně ubývaly vlasy, zatímco bobtnal pivní břich. Nicméně Anti Nowhere League jsou jednou z těch kapel, které neztratily tvůrčího ducha a čas od času vysekly pakl nových písní.

Střihem skočme do roku 2016, kdy Anti Nowhere League vydali album The Cage u amerického vydavatelství Cleopatra Records. To se o šest let později dočkalo své evropské edice dík tuzemskému PHR Records. Kapela tu od úvodního songu servíruje svižný a poměrně tvrdý rocknroll s charakteristickým drsňáckým vokálem, který s věkem ještě zhrubl. S moderně tvrdým zvukem kapela nakládá vkusně a hudební motivy někdy lehce evokují motörheadovské pojetí rocku, jindy v podstatě rozvíjejí své klasické postupy, tak jako třeba v druhé Punkrock girl. Čtvrtá Uncle Charlie je vkusnou poctou nezdolnému Charlie Harperovi, jehož energii a entuziasmus mu mohou závidět i lidé o tři generace mladší.

Anti Nowhere League tu předvádí v podstatě své staré triky v novém kabátě, jen chybí svěže jednoduchá chytlavost jejich raných hitů, které při poslechu debutu mají i dnes své nezaměnitelné kouzlo. Leč není rok 82 a The Cage jsou tváří téže kapely i tři a půl dekády později. Nutno podotknout, že Anti Nowhere League dokázali dospět do seniorského věku se šarmem, a to i vizuálním. K tomu jim napomáhají i nahořklé reflexe světa, jako třeba v písni The Last Cowboys.

Pokud jsem od nějaké desky nečekal vlastně vůbec nic, byla to právě tato, a o to je její vyznění vlastně příjemnějším překvapením, ač ani dnes se Anti Nowhere League nestanou mou top oblíbenou kapelou. I o bezmála čtyři dekády později jsou pro mě málo apokalypticky temní nebo zdivočele rozhašení.

v

Rok vydání: 2022 / 2016

Label: PHR Records

 1. A Bad Storm
 2. Punk Rock Girl
 3. Sealed With A Kiss
 4. Uncle Charlie
 5. The Last Cowboys
 6. FIelds Of Yesterday
 7. Fix Me
 8. 13 Rat Theory
 9. God Bless Alcohol
 10. Time To Kill
 11. Ain’t We ‘avin‘ Fun
 12. Brick By Brick

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button