EPRecenze

Split Veins – Out Of Control

Londýnští Split Veins jsou hardcore punkovou kapelou složenou, tak jako mnoho dalších tamních záležitostí, z postav, které tam zavál vítr z rozličných končin světa. Skrze basáka Guanlucu zároveň dílem navazují na v nultých letech aktivní Nailbiter, oproti těm se ale posunuli do poněkud odlišných poloh.

Směřování desky jasně ukazuje úvodní skladba Gutter, stavící na středním tempu, výrazném kytarovém motivu a se záhrobnicky zlounským řevem zpěváka, došperkovaným náležitým echem. Výsledný efekt působí jako rané latinskoamerické hardcore kapely, doplněné současným, efektně zmetalovaným zvukem a rozháranou mladickou divokost nahrazující suverénním projevem, kde vše sedí tak, jak má. Ostatně odkud, co se týče inspirací, vítr fouká, dokazuje závěrečná převzatá skladba z dílny raných Ratos De Poráo, kterou v původní verzi můžete nalézt na legendární kompilaci Sub.

Šestice skladeb ve stopáži v rozmezí jedné až dvou minut funguje jako skvěle odsýpající kompaktní celek, zároveň tu nejsou vyložené hity na první dobrou, ač třeba pátá Hatred Symphony #1 na to z mého pohledu směle aspiruje. Tempově Split Veins kontinuálně oscilují mezi pomalejšími středními tempy a svižným přímočaře punkovým projevem, tím zásadním tu jsou kytarové rify a zpěv, který je ekvivalentem řevu z krypty. Je ale rozhodně osvěžující poslechnout si tvrdou hardcore nahrávku, kde se kapela obejde bez, pro dnešní dobu, až moc obligátního d-beatu a kytara nebzučí jako rozdrnčený plát plechu provrtávaný vrtačkou.

Svým pojetím hardcore punku jsou Split Veins kapelou, jdoucí tak trochu mimo současné subkulturní trendy, což jim na jednu stranu slouží ke cti, zároveň je to bohužel poněkud diskvalifikuje, ale o to víc stojí za to je nepřehlédnout.

Rok vydání: 2018
Label: Aback Distro Records, Urinal Vinyl, Phobia Records

1. Gutter
2. Out Of Control
3. Human Skull
4. Swallow Nails
5. Hatred Symhony
6. Vida Ruim (Ratos De Porao)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button