EPRecenze

RECENZE: Unarmed – World Of Shit

Poslední roky jsou globálně v punkovém světě ve znamení oprašování vykopávek. V převážné většině z formativních roků žánru, ale sem a tam i z posledních tří dekád. Phobia Records nepatří k vydavatelstvím, která by se profilovala jako ti, kdož obrazně poskakují s prachovkou nad zapřášenými mastery, leč čas od času i v jejich osidlech skončí nějaký ten pozapomenutý malý klenotek. Exemplární ukázkou budiž EP švédů Unarmed, relativně krátce existující kapely z druhé půle 90. let, která ve své době vydala vlastně pouze dvě split EP a samostatného singlu se dočkala až o čtvrtstoletí později.

Unarmed byli typickým příkladem švédského post-dischargeovského hardcore punku 90. let. D-Takt, mručení odněkud z prostor bran pekelných, přebuzení kytar a ještě jednou d-takt. To vše koncentrováno do čtyř kompozic na sedmipalci.

Pokud si někdo vybaví přitrapnělou CD kompilaci z produkce Lost And Found records s názvem In Crust We Trust, která vyšla někdy v půli 90. let, aby udělala věcem medvědí službu, když pár let později začali díky ní lokální blbci každé navztekané surové hardcore kapele říkat crust. Unarmed by přesně do společnosti kapel té provenience zapadli. Samozřejmě není to crust, je to opilecký navztekaný punk s dokolečka se opakujícími motivy a nepřeslechnutelným vlivem kapel, jejichž tvorba vzešla z Discharge. Nebo ještě přesněji z regionálních kapel, vzniklých pod jejich vlivem jako Asocial, Crude SS či Avskum. K tomu nutno přičíst záhrobnické mručení zpěvu, do značné míry odkrývající death metalové vlivy. Třetí skladba Your Dream je z mého pohledu hitem desky, ale finální Bollocks To You za ní, dík skvělému refrénovému rifu, v ničem nezaostává.

O 25 let později můžete, pokud vás to zajímá, najít členy Unarmed ve Verdict, Warcollpase, Exploator nebo Slutet, a tím se prozatím kruh uzavírá.

Rok vydání: 2022

Label: Phobia Records

  1. Drunk As I Am
  2. World Of Shit
  3. Your Dream
  4. Bollocks To You

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button