LPRecenze

RECENZE: Entrapped – Pohřebiště popela

Pro kapely z jihu či jihozápadu Čech mám věčnou slabost, jakožto člověk kořeny spjatý s regionem Prácheňska. A tak jsem s nesmírným zájmem zaregistroval jméno Entrapped. Ti pocházejí z Českých Budějovic a v sestavě jsou tváře povědomé z různých dalších, méně či více známých kapel. Pohřebiště popela je, po jejich čtyři roky starém demu, prvním oficiálně vydaným počinem na gramofonové desce.

Nahrávka, vzniklá v češtickém Hellsound studiu, si našla cestu do edičního plánu Phobia Records, aby v něm přihřála death metalem načichlou polívčičku.

Dvou a půl minutové intro posluchače uvádí do světa temných motivů a podlazených kytar. Entrapped bez uzardění replikují kánon skandinávského death metalu, vzešlého z punk metalového kvasu konce osmdesátých let. To doplňují o lyriku v rodném jazyce, která je překvapivě ještě na hranici srozumitelnosti a intonačně v celkové hudební koláži působí až nečekaně přirozeně. Skladby Víc satan než satan a Národ krys v divokých tempech předkládají až nečekaně výraznou verzi divokého metalu, podle dávno osvědčených receptur. Nic víc nic méně. Ale kapela dovede i zvolnit a vyseknout temnou a intenzivní pomalejší kompozici. To exemplárně ukazuje titulní Pohřebiště popela. Entrapped jsou v takových momentech metalovější než metal, pokud mám parafrázovat název jejich, již výše zmíněné, skladby. Když dozní pomalejší tempa čtvrté písně, vše se vrací do kolejí divokých temp. To vše doplňuje řev v češtině, který s hudbou až nečekaně souzní a jinak silně Skandinávií načichlému pojetí metalu dodává punc vzpomínek na ta různá místní lokální metalová dema, kde post pubertální knírači vřeštěli něco o satanovi.

Pohřebiště popela je ve svém ranku až nečekaně výrazný první krok do světa, otištěného v drážkách gramofonových desek, této poměrně čerstvé kapely a dík Phobia Records za jeho zprostředkování.

Rok vydání: 2023

Label: Phobia Records

  1. Intro
  2. Víc satan než satan
  3. Krysy
  4. Pohřebiště popela
  5. Surfování na vlnách chaosu
  6. Hnijící větev
  7. Paměť
  8. Poslední člověk
  9. Žádné odpuštění
  10. Smrtí to nekončí

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button