LPRecenze

RECENZE: Parasit – En Falsk Utopi

Deset let od vydání první desky vychází v pořadí čtvrté album švédských Parasit. Stejně jako předchozí deska pod křídly Phobia Records a nabízí pokračování v kreativním stylu sestaveném ze stejných ingrediencí.

Již úvodní Reducerad Till Nol je exemplárním příkladem toho, co dělá tuto kapelou takovou, jaká je. Čtyři desítky let prosívané motivy z ranných nahrávek Discharge, osvěžené dynamickým zvukem, čerpajícím pro změnu z prvního LP stejné kapely, tu doplňují deklamace hlasem zlounského raracha, cedící skrze zuby sociálně kritické glosy. Neboť fakt je takový, že čím jsme starší, tím je více důvodů být nasranější, a co si budeme povídat, stav západní společnosti i celé planety je v roce 2023 nesrovnatelně horší než o čtyři dekády dříve. A co víc, je tu deziluze, naznačená již názvem alba Falešná utopie. Zatímco v osmdesátých letech jsme stále ještě žili v techno-optimistické vizi toho, že pokrok nás přivede do lepších zítřků, dospěli jsme k pravému opaku. Svět plný blbců s vlastním názorem, s radostí ovládaných hrstkou super zazobanců, co nemají nikdy dost, tak kvačí k dystopickým koncům. Všechny ty načuřeně politické, pesimistické a anti-kapitalistické texty jsou dnes mnohem relevantnější než tehdy. V reflexi toho křičí Parasit své nelichotivé komentáře v rodném jazyce a navazují na lokální tradici, v osmdesátých letech definovanou kreativním vzedmutím kapel jako Anti Cimex, Avskum, Crude SS, Asocial nebo Svart Parad. Zároveň část členů má za sebou působení v death metalových kapelách, ze kterých si do Parasit také něco málo přinesli. Ostatně Henkeho nakřáplé záhrobnické vřeštění do mikrofonu, dává chtě nechtě vzpomenout na jeho minulost v metalových Dawn či Retaliation. Nutno ovšem podotknout, že hardcore punkový vliv na původní švédský death metal byl zásadní, takže tu jde spíše o takové přirozené uzavření kruhu, kde se nakonec vždy přísahá na odkaz těch starých dobrých Discharge. Mým osobním hitem je tu ale skladba Livets Slut, kytarovými motivy pro změnu evokující GBH.

Stylově jsou karty v případě Parasit už dávno rozdány. Změna zpěvu oproti prvním deskám je už také poněkud ošuntělou novinkou, takže ti, kdo sledují svět D-taktového hardcore punku, vědí do čeho jdou, a pro ty ostatní jsou zde uvedené odkazy vlivů snad poměrně jasným vodítkem.

Rok vydání: 2023

Label: Phobia Records

 1. Reducerad till noll
 2. Nödvärn
 3. Flaska för flaska
 4. Ring sa vevar vi
 5. Sjumilakliv
 6. Livets slut
 7. Det är försent
 8. Ett sista farväl
 9. Raderad
 10. Ju mer jag ser
 11. Snuthäng
 12. Blödande knogar
 13. Om hundra ar
 14. Vi maste börja om

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button