LPRecenze

RECENZE: Exploat​ö​r – Blind Elit

Parta dosud nezlomných švédských hardcore punkových matadorů jménem Exploator je zpět se svou třetí deskou. Kreativní duch dnes už dávno ve svých hrobech tlejících Totalitar a No Security tu nachází své nové uplatnění. Ten je v případě těchto pánů ukotven hluboko v 80. letech a v okouzlení tehdejším britským punkem i zámořským hardcore punkem.

Lanchy a Poffen jako tažné duo nesou dál pochodeň zapálenou Totalitar, kterou jim po nějakou dobu pomáhal třímat i Jallo, který pro změnu spolu s Kenkem spoluutvářeli neméně silné vyznění No Security. K tradici Totalitar odkazuje i obal, stejně jako samotný titul desky Blind Elit, ilustrovaný výstižnou kresbou v duchu jejich starších nahrávek.

Úvod obstarávající Grymhet přesně vystihuje v úvodu zmíněné náležitosti. Nezaměnitelný autorský rukopis, který definoval tvorbu Totalitar, tu otevírá novou kapitolu s nemenší intenzitou. Inspirace v Discharge či GBH, přefiltrované skrze nezaměnitelný charakter švédského hardcore. V tomto duchu se ostatně nese celá dvanáctka kompozic. Vše jen umocňuje skvělá produkce, která je Kenkovým dílem. Poffenův nezaměnitelný navztekaný křik, Lanchyho stejně tak signifikantní kytarové motivy, a to vše poháněno nekompromisním d-taktem. Stejně jako u Totalitar, nejsilnější okamžiky přicházejí, když kapela lehce zvolní. Těch není mnoho, ale o to výrazněji vyčuhují. Skladby jako druhá Skiter Pa allt, Ofrivillig Kugge nebo dischargeovská Ingen Framtid jsou záležitostí hodné stát se subžánrovou klasikou a reprezentují švédský hardcore punk v tom nejlepším slova smyslu. Divoký punk chlápků ve středním věku, kteří musí křičet o stále stejných věcech jako v roce 86, protože, bohužel, věci se od té doby celosvětově změnily pouze k horšímu.

Chcete navztekanou hardcore punkovou jízdu s datem vydání 2022 a obsahově navýsost aktuální? Blind Elit je na to jasnou odpovědí. Díky Phobia Records za přenesení této nahrávky do drážek gramofonové desky.

Rok vydání: 2022

Label: Phobia Records

 1. Grymhet
 2. Skiter Pa Allt
 3. Nationalfantasi
 4. Köpt Verklighet
 5. Bländad Av Sig Själv
 6. Blind Elit
 7. Ofrivillig Kugge
 8. Ingen Framtid
 9. Latsasvärld
 10. Dags Att Dö
 11. Onödig Skit
 12. Parasiter

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button