LPRecenze

RECENZE: Decade – World Stops Turning

Prakticky čtyři dekády bezpočet kapel znovu a znovu opisuje z prvních singlů Discharge s menším či větším úspěchem, ale až v posledním desetiletí se mezi inspirace nových kapel zařadila rovněž tvorba téže kapely z mezidobí po vydání prvního alba a katastrofálním dílkem Grave New World. Právě ta je mou dodnes nejoblíbenější érou kapely , a v mé mysli mají singly The Price Of Silence a More I See dodnes nepřekonatelné kouzlo a speciální místo. Patrně i proto mě opakovaně okouzlují kapely jako právě Decade. Ta bezskrupulózně čerpá z té krátké a naprosto specifické periody v existenci ikonických Discharge, stejně jako třeba švédští Price Of Silence nebo japonští Final Bombs.

Deska původně vyšla pouze jako CD-R dík malému britskému vydavatelství Our Future Records a až po pěti letech si konečně našla cestu do drážek vinylu.

Úvodní Peace Of Our Time je archetypální klon Discharge z éry EP Warning, případně v prvním odstavci jmenovaných singlů. Surově garážová verze NWOBHM se tu sráží s punkem, všudypřítomným kouzlem Motorhead a onou nezaměnitelnou poctou Discharge ve frázování a zabarvení zpěvu. Ten deklamuje, s dikcí opsanou z Callova projevu, chmurně vizionářské komentáře světa. Jsou tu ale zároveň písně jako Lying Again nebo Lose The Will v kytarových motivech mnohem více než z Discharge, čerpající z metalových (či ještě lépe doom metalových) odkazů. Mezi dvanáctkou písní vyčnívají podmanivé kompozice jako No More Patience To Speak s psychedelickým breakem, thrash metalovým riffem poháněná No Way To Hell, znějící, jako by Call z Discharge zpíval v Sacrilege, stejně jako klasicky motorheadovská Sex Is Damned. Deska jako celek graduje a druhá strana nabízí v podstatě to nejlepší z celé nahrávky. Tečkou je pak dvanáctá a zároveň titulní World Stops turning, znějící exaktně jako zapomenutý outtake z již zmíněného Dischargeovského EP Warning.

To celé zabaleno ve skvělém obalu od fenomenálního klasika japonské hardcore punkové kresby, Sugiho. V mém světě je World Stops Turning jednou z desek sezóny.

Rok vydání: 2023

Label: Phobia Records

 1. Peace For Our Time
 2. Lying Again
 3. Lose The WIll
 4. Cry Of Terror
 5. Will It Regain
 6. No More Patience To Speak
 7. Conspiracy Accessory
 8. No Way To Tell
 9. Love Is Burned
 10. Sex Is Damned
 11. Reach For The Real
 12. World Stops Turning

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button