LPRecenze

RECENZE: Utrota – 7 Track Demo / Radioaktiv Ödemark

Utrota je jednou z těch kapel, jejíž jméno se zjevilo v internetovém éteru v rozpuku covidové dvouletky, kdy do světa vypustila svou sedmi písňovou demo nahrávku. Ta upoutala vydavatelství Phobia Records natolik, že se o dva roky později postaralo o její vydání na gramofonové desce, na které je doplněna o dvojici novějších skladeb.

Spojení Švédů v tričkách Avskum a Phobia Records dává tušit oč tu hudebně půjde. D-beat v té či oné variaci. Tak vzhůru s deskou na gramofon!

Z reproduktorů pokoj zahltí divoký kang punk s garážově syrovou produkcí, navazující na ducha amatérských nahrávek svých regionálních předků z osmdesátých let. Okouzlených, tak jako jsme byli téměř všichni, Discharge. Zvuk, profiltrovaný skrze síto podzemního death metalu, odpovídá demo nahrávce, což ale myslím jako kompliment. Bubny tak pohánějí kupředu divoce znějící celek, ve kterém hraje prim záhrobnicky deklamátorský křik zpěváka a, sice surová, ale přesto přirozeně znějící kytara. Echa na nástrojích se snaží vyloudit iluzi časů dávno minulých, dnešní technologie jsou ale odlišné, a tudíž i charakter zvuku má specifickou podobu. Nicméně i tak Utrota asi ze všeho nejsilněji evokuje nahrávky Discard, Dissacord či Svart Parad či další plejádu švédských raw kapel z časů prvních tří dílů kompilací Really Fast. Co je pak nejdůležitější, jsou tu skladby s potenciálem stát se žánrovou klasikou, což platí především pro En Massgrav nebo Radioaktiv Ödemark.

Rok vydání: 2022

Label: Phobia Records

  1. Död At Människan
  2. Alkoholist
  3. Politik Koreografi
  4. Valblod
  5. En Massgrav
  6. Extrem Utsatther
  7. Total Jävla Utrotning
  8. Radioaktiv Ödemark
  9. En Drunknad Sjuarig Flicka

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button