LPRecenze

RECENZE: Thee Melomen – Disappear

Thee Melomen z chorvatského Záhřebu jsou kapelou, navazující na dlouhou a vydatnou tradici chorvatského (a potažmo jugoslávského) garage rocku a punku v nové době. Kapela, vzniklá v uplynulém desetiletí, složená z nadšenců odchovaných místním punkovým boomem, aby do písní přenášela jejich vize, čerpající z inspirací v deskách ze sedmdesátých a osmdesátých let. Ostatně původní basák Mislav měl za sebou působení ve skvělých a neprávem pozapomenutých The Babies.

Úvodní a zároveň titulní píseň Disappear je naprosto odzbrojující garage punkový hit, stavící na nesčíslněkrát použitém, leč geniálním, kytarovém motivu a ležérní atmosféře garážového rocknrollu. V atmosféře, evokující představu toho, že zpěvák deklamuje svůj text se zapálenou cigaretou v koutku úst. Sedmdesátkový punk se tu setkává s bezuzdným šarmem retro garage rocku v té nejpřirozenější symbióze. Druhá skladba Freigh train pro změnu servíruje thundersovský přímočarý rocknroll, dochucený foukací harmonikou. V celkovém vyznění oproti starší nahrávce Thee Melomen na Disappear čerpají o poznání více z garage rockového soudku a při poslechu opakovaně cítím výrazné vlivy kapel jako The Lyres, DMZ, Cynics či svých krajanů Majke, ovšem s poctivou příměsí The Saints i oněch, již zmíněných, New York Dolls. Zní to jako snůška přehnaných komplimentů, ale realita za tím téměř v ničem nezaostává. Thee Melomen jsou tak dalším důkazem, jak silné kořeny zapustil rocknroll do půdy v bývalé Jugoslávii během punkové exploze, ze které plodí dodnes.

Jako zajímavá perlička může znít i to, že autorem textu Secret Double Agent Girl je Zdenko Franjić, žijící legenda tamní podzemní scény a muž stojící za vydavatelstvím Slusaj Najglasnije!. To se zasloužilo o vydání fůry, dnes kultovních, lokálních nahrávek a do dosud si žije svým vpravdě nonkonformním životem. Vše zakončí dvanáctá Levitation, v níž se odráží odkazy blues i Rolling Stones.

Deska vyšla na sympatické Slovinské značce Martin’s Garage Records a je takovým nenápadným klenotem balkánského rocku, byť s výrazně amerikanizovaným převlečníkem. Doporučuji nepřehlédnout.

Rok vydání: 2019

Label: Martin’s Garage

 1. Disappear
 2. Freight Train
 3. Tonight
 4. Pills’n’Thrills
 5. Blame The Sea
 6. Time Has Come
 7. Juke Joint
 8. Secret Double Agent Girl
 9. Hyped
 10. Outside Mind
 11. Tease
 12. Levitation

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button