OnlineRecenze

RECENZE: The Unholy Preachers – Basement Tracks

The Unholy Preachers za sebou mají více než desetiletí divoké jízdy proložené občasnými útlumy a tato čtveřice písní je jejich labutí písní. Přesněji řečeno, v okamžiku, kdy jsem, sedíc s Davidem u píva, na jeho dotaz řekl: „Jasně, že to napíšu.“, tomu tak ještě nemělo být, leč lidé míní a cesty života mění.

Již úvodní Satisfied fanoušky kapely možná lehce překvapí odlehčenějším zvukem. Hudebně nabízí středně tempový heavy rock s punkovým šmrncem, ten doplňuje výrazně afektovaný zpěv. Druhá Look After Me ukazuje, že The Unholy Preachers dokázali nakonec vystoupit ze své komfortní zóny, kde operovali s hrdým a odlehčeným využíváním „dirty rocknrollových“ klišé. Přirozeně a patrně bezděky, kapela vplouvá do vod amerického punku půle osmdesátých let. Kytara si odlehčeně pohrává s melodiemi a zpěv s dynamikou deklamací. Obdobný efekt má i třetí Who’s To Blame, kterou si dokáži představit jako dílko nějaké punk kapely z amerického středo západu či Washingtonu DC kolem let 84 až 85, což je patrně opět výsledkem prosté shody tvůrčích náhod, než aby se jednalo o vědomou inspiraci. Na každý pád je to sice droboučká, leč příjemná a vítaná změna v kurzu zavedené kapely.

Čtveřici písní uzavírá píseň 6060-842 z repertoáru B-52’s, mých oblíbenců od časů hluboké puberty. Skladba, kterou jsem chtěl vždycky hrát, a nakonec mi jí David vyfoukl. S předlohou se The Unholy Preachers vyrovnali konvenční cestou. Ano, je to trochu více „heavy“, ale v zásadě se pánové, za pomoci dam, drží předlohy. Nečekejte tedy žádnou dekonstrukci původní formy, jen poctivě odvedenou poctu originálu. Výběr přejaté písně vlastně jen utvrzuje již řečené oproštění se od škatulek, v nichž byla kapela po léta ukotvena.

V tuto chvíli se zdá, že The Unholy Preachers jsou uzavřenou kapitolou, leč tak jako v životě jako takovém, kde jeden příběh končí, jiný začíná, a tak můžeme být zvědavi co přinesou Davidovy i Kubovy budoucí projekty.

Rok vydání: 2022

Label: The Unholy Preachers

  1. Satisfied
  2. Look After Me
  3. Who’s To Blame
  4. 6060-842

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button