LPRecenze

RECENZE: The Drain – Old Big Bad, New Big Good

Čerstvá deska dnes už v některých kruzích kultovních The Drain nezanechává natolik výrazný otisk, jaký by mohla. Přesto stojí za opakovaný poslech a objevení souvislostí a mnoha odkazů. Více než cokoli jiného je to vlastně vyrovnání se stárnutím a škodami, které na nás stihl napáchat nelítostný rock’n’rollový život.

Časy největšího boomu a slávy kapel, jakými jsou The Hives, The Strokes nebo Arctic Monkeys, jsou asi satanžel nenávratně pryč. Stejně tak glam rock, garážový revival a žánry příbuzné ztratily dech. Draini zůstali, jedou dál a tak nějak si ze všeho tropí legraci. Protože někdy je to jediné, co nás dokáže udržet naživu. Dech ztrácíme všichni.

Na radosti i strasti stárnutí poukazuje hned úvodní disco beatová 2 Old 2 R’n’R. Tuzemská garáž nám místy zpopovatěla, což nemusí být na škodu. Avšak na celé desce chybí výrazněji špinavý zvuk, zkreslený zpěv je málo. Nahrávka je skoro i na glam trochu moc učesaná, proto může místy působit, že se motivy opakují. K úplné plochosti ale nesklouzne. Před tou ji zachraňují i výše zmíněné odkazy, jako ten v songu Kill Love. Zavzpomínáme v něm na Amy Winehouse a její Rehab.

Trojlístek nástrojů kytara – basa – bicí je doplněn klávesami, synťáky, typicky rocková intra (skladba Hideaway) se umějí střídat s energickými popěvky (Party Home) a hudební stránka je podtržena rýpavými texty nebo slovíčkařením s odkazem na staré fláky (Sniff It Up). Kdyby náhodou někdo zůstal na pochybách, Sharin‘ Stone, uzavírající celou desku, ho uzemní. Naštvanost kombinovaná s nostalgií funguje občas dokonale. „Because we got no tomorrows – no heroes left to follow – no future left to borrow – old big bad – new big good – death to all.“

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button