LPRecenze

RECENZE: Feral Kids – Feral Hits

Řecko patří k zemím, které punkový boom zasáhl sice se zpožděním, ale o to déle si tam ovšem zachoval svou vitální tvář, která i dnes dává vzniknout zajímavým nahrávkám. Zároveň byl tamní punk až de facto do poslední dekády v mezinárodním měřítku téměř neviditelným. Dík tuzemskému vydavatelství Emergency Records si našla do vinylových drážek cestu nahrávka jedné z navýsost aktuálních řeckých kapel jménem Feral Kids.

Feral Kids na desce se stylově vyvedeným komiksovým motivem předvádějí to, čemu se cirka před dvěma dekádami říkalo „action rock“. Punkáči recyklující heavy rocknroll s hlubokou inspirací v 70. letech a éře nedlouho před velkým punkovým boomem. Ruku v ruce s tím tu najdete výrazné odkazy obligátních Motörhead i dalších NWOBHM kapel pozdně devadesátkového skandinávského action rocku, spolu s rozeřvanou ušmudlaností zámořských záležitostí typu Supersuckers či Zeke, které v hloubce 90. let třímaly v rukou punkovou standardu boje proti „anti-rocknrollové konspiraci“.  Zároveň mají v celkovém vyznění něco nezaměnitelně evropského, což může být způsobeno intonací zpěvu, a vůbec to nelze chápat jako přítěž. Když už jsme u přirovnání, vlastně to celé, dík nezpochybnitelně stejným vlivům a inspiracím, působí jako taková helénská variace na tuzemské The Unholy Preachers. Na každý pád ale Feral Kids asi nejvíce sluší, když trochu prásknou do koní a rozjedou se do rychlejších temp, jak exemplárně ukazuje třetí Nowherapolis Police stejně jako pátá Poiser. Nahrávku uzavírá skladba Fall Out, skladba z dílny The Police v jejich prvotní fake punkové éře.

Být cca rok 1999 Feral Kids by měli potenciál vyprodávat sály v Německu a mít klipy na Viva TV. Jenže je rok 23 a action rock je dávno mimo subkulturní trendy, tedy pokud nejste náhodou kapelou z té doby, při svém třetím reunionu, plnící sály dík nostalgii pamětníků. A to je možná škoda. Nakonec je tu ale deska od Emergency, ke které by si ti, kdo ocení punk s heavy rockovou duší, rozhodně měli najít cestu.

Rok vydání: 2022

Label: Emergency Records

  1. Morpheus & The Jooges
  2. Vankenstein
  3. Nowherapolis Police
  4. Dusty Breeze
  5. Poiser
  6. Honey Pool
  7. Fall Out

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button