LPRecenze

RECENZE: Cran – Natë

The New Wave of French Oi! – slogan na promo letáčku vydavatelství Une Vie Pour Rien? v parafrázi na dávnou heavy metalovou škatulku, trefně sumarizuje současný (a značně svébytný) boom lokálního specifického pojetí punku. Cran jsou jedním z jeho dítek. Kapela, která mě zaujala písní na kompilaci Paris On Oi! (recenze), měla dosud na svém kontě jednu malou desku a Natë je tak jejím prvním plnohodnotným albem.

Jehla dosedá do drážky a vzápětí se rozjíždí středně tempový punk s deklamativním ženským zpěvem, podpořený občasným sborem a výraznými kytarovými vyhrávkami. V náladě se snoubí melancholie s navztekaností, ve velice specifické symbióze. Cran bez uzardění vstupují do vod přímočarých post-punkových ploch, jak to demonstruje titulní píseň alba Natë, jejíž gradaci umocňuje sborový vokál. Na těchto vlnách se v zásadě nese celé devítiskladbové album. Jako pomyslné vrcholy na něm lze vypíchnout čtvrtou Ad Vitam, bezprostředně po ní následující La Muete a předposlední L’amour s totálně post punkovou basovou linkou. Ve své podstatě je zde sumarizováno vše, v čem je krása té nové vlny francouzského Oi!. Byla v něm eliminována, zvětralým pivem načichlá, těžkopádnost opilecko-fotbalových popěvků, aby byla nahrazena fatalistickou post-punkovou atmosférou, pohrávající si s melancholií i existenciálním vztekem. Tyto atributy jako klíčová ingredience doplňuje podkres výraznou kytarovou melodikou. V tom celém je možné nalézt markantní vliv přechodových nahrávek Blitz a Violators, kapel, které se záhy jaly vymaňovat z ortodoxně punkové krabičky, aby daly své tvorbě další rozměr. Kouzlo právě těchto prastarých nahrávek jsem po pravdě docenil až celá desetiletí po prvním setkání, o to si jich ale dnes cením více. Natë je deskou, kde se, tak jako i na dalších deskách vzešlých v poslední době z produkce vydavatelství Une Vie Pour Rien?, snoubí šarm francouzského punku s výrazně intenzivní zádumčivostí a špetkou skinheadské aury. Což funguje až neuvěřitelně efektně a opakovaně si mě tato kombinace jako posluchače dokáže omotat kolem prstu.

Odkaz francouzského osmdesátkového punku v novém převlečníku dostal svůj další aktuální otisk a okouzlující Nová vlna francouzského Oi! opět udeřila hřebíček na hlavičku.

Rok vydání: 2023

Label: Une Vie Pour Rien?

  1. Automne
  2. Nate
  3. Paumé
  4. Ad Vitam
  5. La Meute
  6. Un Matin De Plus
  7. La Fete
  8. L’Amour
  9. Stalingrad

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button