LPRecenze

RECENZE: V/A – Paris On Oi!

Mám celoživotní slabost pro kompilace. Byly pro mě zdrojem objevování nepřeberného množství kapel i pochopení pestrosti subkultury, se kterou jsem se od rané puberty asocioval. Mám navíc i slabost pro regionální kompilace, reflektující specifickou lokalitu a její sound. Právě regionální sound kapel je posledních několik dekád pod permanentním atakem unifikované punkové konfekce, ale stále jsou tu vlaštovky, ukazující cestu ven. Přesně to reflektuje kompilace Paris On Oi!.

Třináct kapel, vybraných Wattiem z Lion’s Law a Davidem z UVPR, reflektuje současnou OI! punkovou scénu francouzského hlavního města.

Již foto obalu se čtveřicí skinheadů v Eifelovkou v pozadí má potenciál k tomu, stát se ikonickou záležitostí. Jehla se zarývá do drážek desky a úvodní Tchernobyl servírují přesně to, co jsem si přál, středně tempový hymnický Oi! s nezaměnitelnou melodikou rodného jazyka. Konstelace, která evokuje první setkání s legendární kompilací Chaos En France, ovšem se zvukovým převlečníkem z módní kolekce 2021. Následující A Cran doplňují svůj punk saxofonem. Fracture jsou v pořadí první, kdo vnáší do celku ženský prvek. Opět jde o punk ve volnějším tempu, stavící na skandovaném popěvku. Squellette míchají melodický punkrockový podklad s drsňácky skinheadským chraplákem zpěvu. Následující Constitution operují s obdobným zpěvem, ovšem na lehce surovějším podkladu. Sens Critique je se svižným 80’s punkem s fůrou skandování hitem na první dobrou. Exemplární přiklad rčení o síle v jednoduchosti. První stranu uzavírají Resilience svým navztekaným potemnělým punkem. Rozjezd druhé strany obstarávají Gonna Get Yours jedinou anglicky zpívanou skladbou na desce. Opět je tu fůra Oi! punkového skandování. Cran se ženským zpěvem mají šarm i energii. V Bromure působí Wattie z Lion’s Law / Ryxe a předvádí skvělý melodický oi‘ punk se saxofonem. Jedenáctí Recidive jsou svou navztekanou, leč melodickou skladbou, dalším z hitů desky. S blížícím se závěrem přichází na řadu předposlední Faction S a závěr obstarávají Parpairing. Obě pojí poměrně blízké pojetí Oi! s výrazným akcentem na drsňácký projev zpěvu.

Převážná část obsažených kapel má na svém kontě relativně aktuální samostatné počiny na gramofonových deskách a, dle této dvanácti palcové mísy jednohubkových ochutnávek, u většiny stojí za to po nich zapátrat.

Za situace, že naprostá většina obsažených kapel pro mě byla jednou velkou neznámou, jsem v podstatě fascinován od začátku do konce. Ano, kompilace stále dávají smysl!!!

Rok vydání: 2022

Label: UNE VIE POUR RIEN

 1. Tchernobyl – Silence Complice
 2. A Cran – Qui Gagne Perd
 3. Fracture – Alma
 4. Squelette – Coup De Tete
 5. Contusion – Meme Rengaine
 6. Sens Critique – Tribunal Populaire
 7. Resilience – Non, Rien
 8. Gonna Get Yours – You’re Dead
 9. Cran – Famine
 10. Bromure – Leve Toi
 11. Recidive – Idées Noires
 12. Faction S – Usé Jusqu’a L’os
 13. Parpaing – Dame De Fer

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button