EPRecenze

TROJRECENZE: Claimed Choice / Fracture / Tchernobyl

Trojice singlů, vydaná současně pod hlavičkou Une Vie Pour Rien, dorazila v jednom balíčku, tak proč je nenacpat do jedné recenze. Vydavatelství primárně pokrývá současné punkové dění ve své zemi, tj. Francii, a jmenovitě jeho holohlavější část. Ostatně za vydavatelstvím stojí Ben z poměrně dobře známých Lion’s Law. Ten má krom vlastního muzikantského talentu i citlivé ucho na to, komu vydat nahrávku a s tím spojený nesporný kopec entuziasmu.


Claimed Choice – 45T

Claimed Choice jsou poměrně zkušenou kapelou a dvou písňový singl následuje rok po vydařeném mini albu. Zásadní změnou je tu ovšem návrat k rodnému jazyku, oproti anglicky nazpívanému LP. Pokud někdo chce předvést vše, co je skvělého na francouzském punku, úvodní píseň Conséquences je naprosto perfektním příkladem. Melodické a zároveň přímočaré kytary a hymnické skandování obhrouble drsňáckým hlasem, který vizuálně doplňuje klasická image, honosící se padnoucím zeleným bombrem. To vše je zaznamenáno s velice dynamickou produkcí. Ta primárně čerpá z klasického pojetí punku, ale zároveň akcentuje současný zvuk.

Rok vydání: 2023

  1. Conséquences
  2. La part des choses

Fracture – Purgatoire

Fracture jsou poměrně čerstvé trio z Paříže. Vinylovou premiéru si odbyli na kompilaci Prais On Oi! a trojice písní předvádí mladicky rozjetý punk střihu UK82 s notnou dávkou specificky francouzského melodického šarmu. Úvod v podobě písně Vengeance má posluchače potenciál svou energií vystřelit z křesla. Rychlý punk, ve kterém hraje prim společné skandování ženského a mužského zpěvu.  Fracture v kostce tu působí jako frankofonní verze kapel z Riot City. Zbývající dvě skladby ubírají na rychlosti a na, z většího, středních tempech staví melodické struktury, které si nadále pohrávají s mužsko-ženským prolínáním i doplňováním zpěvů.

Rok vydání: 2023

  1. Vengeance
  2. Angoisse nocturne
  3. Imposteur

Tchernobyl – Face au mur

Tchernobyl, které stejně jako Fracture, najdete na již zmíněné kompilaci Paris On Oi!, jsou skvělým příkladem současného pojetí Oi!, přimíchávajícího do své tvorby poctivou dávku post-punkové melancholie i estetiky jako takové. To samozřejmě není žádná novinka, stačí vzpomenout jakým směrem se ubíraly kroky Blitz či The Violators jen pár měsíců po vydání svých street punkových opusů. Tchernobyl své oi! punkové frustrace balí do post-mileniální melancholie, evokující reflexi života v čase očekávání pádu civilizace, tak jak ji známe. Zádumčivý weltschmerz se tak snoubí s načuřeným hlasem ve třech podmanivých kompozicích. Toto je new wave of french Oi! v celé své kráse.

Rok vydání: 2023

  1. Face au mur
  2. Unis
  3. La toile

V kostce jsou zde tři fantastické důkazy toho, že sedmipalcové desky mají stále smysl a nezpochybnitelné kouzlo.

Label: Une Vie Pour Rien

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button