LPRecenze

Grit – Shatterproof

Dublinští Grit se před několika lety blýskli dvojicí sedmipalců, aby se na čas, co se týče nahrávek, odmlčeli a nyní vypustili do světa svou první velkou desku. Faktem je, že ona prodleva je do značné míry produktem současných neutěšených podmínek, týkajících se lhůt pro realizace desek. Neboť nahrávka samotná vznikala již v průběhu roku 2019 a 2020.

Grit tu tak, stejně jako na sedmipalcích, převádějí středně tempový punk s dívčím zpěvem, občas doplněný o nějaký ten hymnicky skandovaný refrén. Zpěv má přirozeně nestrojenou a především neškolenou barvu, dodávající písním punc určité procítěné bezelstnosti. To vše je návdavkem zahaleno temnými podtóny melancholie. A to jak v hudebním, tak obsahovém rozměru. Ten v momentech, jako je třeba úvodní Parazone, převádí do hudební řeči temně expresivní pocity z gentrifikace. Ve třetí One Life pro změnu čerpá z irsky specifického vypořádávání se s rigidním katolicismem, který fatálně ovlivňuje životy lidí v tamní společnosti do dnešních dnů. Zároveň ale Grit dokáží vyseknout feministickým podtextem okořeněnou dívčí party hymnu Go Out, v níž kapela zní jako street punková verze The Epoxies, aby se touto formou vyúčtovala se zkušenostmi s oplzlíky z mejdanů. Ač mnohé z kytarových postupů čerpají z melodičtějších podob Oi!, nehledejte tu přitrapnělé popěvky o fotbalu, pivu a unity. Namísto toho Grit mluví hlasem rozčarovaných a oklamaných neprivilegovaných. Účtují s šosáckou společností, temnou stranou dospělosti, realitou ukoptěného pozdního kapitalismu, rasismem i sexismem, a právě to je na nich skvělé. Právě tento aspekt je tou správnou třešinkou na dortu, která z „další desky“ dělá desku, co si rád pustím i jen tak a svou lyrikou promlouvá za mě. Je do značné míry hlasem, se kterým souzním, a tím se stává i mou výpovědí.

Desítka melodických skladeb prosviští dříve, než se naději, a zanechává až nečekaně silný dojem. To vše vydáno na velice sympatickém francouzském vydavatelství A.U Vinyles.

Rok vydání: 2021
Label: A.U. Vinyles
1. Parazone
2. O’Duffy’s Ghost
3. One Life
4. Constant Fight
5. Go Out
6. Zero Hours
7. They Win
8. Nineteen
9. Blind Spot
10. Fire

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button