LPRecenze

RECENZE: Kronstadt – Quai De L’ouest

První, co mě napadlo, když mi dorazila deska francouzských Kronstadt, bylo, že se asi dala znovu dohromady kapela, fungující v první půli osmdesátých let. Až podrobnější pohled mě vyvedl z omylu. Tito Kronstadt jsou navýsost aktuální kapelou a na rozdíl od těch dávno pozapomenutých nepochází z Paříže, ale z Lille a Quai De L’ouest je jejich v pořadí druhou velkou deskou.

Desku rozjíždí podmanivá Triste Chant a má první posluchačská reakce je: Kurva, to je dobrý! Melodické kytary kouzlí s melancholickou náladou, kterou umocňuje specifický zpěv ve francouzštině a přímočará punková rytmika.

Krondstadt do značné míry volně navazují na tradici osmdesátkového francouzského melodického Oi! punku, ten ale obohacují vrchovatou měrou své vlastní invence a neodbytně všudypřítomnou post-punkovou melancholií. Ta svým způsobem rezonuje v reproduktorech obdobně jako nahrávky Blitz v okamžiku, kdy balancovali na hranici své metamorfózy z punku do post-joydivisionovského cold wave/goth punku. Stále je tu ovšem jako třešinka na dortu ona šarmantně zádumčivá franština, dávající Kronstadt jinou, především oproti anglofonním kapelám, výrazně specifickou tvář.

Vyznění desky odpovídá i vizuál, bazírující na perokresbové impresi, na hony vzdálené Oi!ovým klišé. I v okamžicích, kdy kapela pouští ze řetězu přímočařejší agresivní projev, jako v páté Tunnel, je to navýsost čirá melodická písnička s chytlavými háčky, které se zakousnou a nepustí. To je výrazným charakteristickým rysem celé desky. Kronstadt zapadají do nové vlny kapel, odkazujících na Oi!, ale dávno oproštěných od těžkopádného opileckého hulákaní vlasteneckých nonsensů. Jejich hudební étos má blíže k post punkové nostalgii a de facto pop punkovým melodiím než k pořvávání fotbalových hooligans. A to je pro mě, bez debat, zásadní plus. Ostatně i v textech, zběžně prohnaných překladačem, dominují témata mající asi nejblíže ke světu zahořklých idealistů a poetizujícího realismu, což je ostatně i můj vesmír.

Quai de l’ouest pro mě byla jedním z nejpříjemnějších překvapení poslední doby a podobně jako desky krajanů Syndrome 81 nebo Rixe si mě dokázala omotat kolem prstu. Když Oi! punk, tak ten z Francie.

Rok vydání: 2021

Label: Accueil – Une Vie Pour Rien (uvpr.fr)

 1. Triste Chant
 2. Serpent
 3. Fleurs De Sang
 4. Commune
 5. Tunnel
 6. Quai De L’ouest
 7. La Route
 8. Les Rats, Les Cafards
 9. Danse
 10. Hors-Sol
 11. On N’y Croit Pas
 12. Epiderme

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button