Reporty

Dobří ptáci se vracejí. Birds in Row v Underdogs

Jídlo v Eaternii – Lusky – Birds in Row. Ideální plán na úterní večer, co? Jenže fanoušek emo-hardcoru míní a železniční doprava mění. Hodina a půl čekání někde v lese před Prahou transformuje moje plány na: 5 hodin cesta do Prahy – Birds in Row – 3 hodiny cesta domů. Jestli já nejsem dělník hardcoru, tak kdo pak?

Kvůli mým trablům s cestováním tu ale nejste. A snad tu nejste ani kvůli tomu, abyste se dozvěděli, jak zněly Lusky, protože ty jsem bohužel nestihl. Jestli vás ale zajímají Birds in Row, tak k těm se už konečně dostávám.

Nové album Gris Klein je venku jen pár dní, a tak je logické, že setlist, který si francouzská trojice pro Underdogs připravila, opanovaly právě novinky z téhle velmi povedené desky. Hodinový set dal ale Birds in Row dostatek prostoru k tomu vydat se proti proudu času a zabrousit i do starších nahrávek, které tvoří stavební kameny hudebního vkusu nejednoho fanouška emo-hardcore. A za mě – posluchače, který má radši We Already Lost he World než You, Me & the Violence – byl poměr starého a nového ideální.

Birds in Row proplouvali svým 60minutovým vystoupením velmi hladce a s grácií přecházeli od smrští bicích poháněných čirou zlostí do vydrnkávané melancholie, od chaosu a divoce blikajících zářivých reflektorů do melodií obalených jemným červeným světlem. Onu plynulost pak ještě zvýrazňoval fajn zvuk, který dokázal všechny elementy udržet v opratích i v momentech, kdy trojice na pódiu vystupňovala tlak na maximum. A že to Birds in Row umí, přitlačit nůž na krk.

Z kapely byla během setu cítit upřímná a nakažlivá radost z toho, že znovu křižují Evropu a koncertují. A když se podobná radost protne s emotivní, v podstatě temnou muzikou, ten výsledný mix je vždycky zajímavý a ještě umocňuje hudební zážitek. A tady to vyšlo na výbornou.

Abych to uzavřel, ještě jednou se vrátím k té mé cestovatelské patálii. Birds in Row zahráli snad všechny moje oblíbené skladby a jejich dozvuky mi v uších vibrovaly, ještě když jsem ve dvě ráno přijížděl domů. Poslední, co by mě v tu chvíli napadlo, je, že to byl promrhanej čas.

Související

Back to top button