LPRecenze

Madhouse Express – Surreal Meadow

V českém hudebním rybníčku je reinkarnace rock’n’rollu a psychedelie z konce 60. a začátku 70. let ojedinělým úkazem. Zdá se vám, že recenze ihned ve svém úvodu směřuje k pozitivním tónům? Nemýlíte se – v některých situacích nelze jinak, než začít náběhem k superlativům.

Kapela Madhouse Express po EP Lunatic’s Strange Dreams a několika singlech vydala loni v listopadu první dlouhohrající album Surreal Meadow a to i na vinylu. Klasický formát vinylu albu sluší, protože jsou to šedesátky a sedmdesátky, namočené v LSD a utopené v psychedelickém oparu. Deska funguje jako reminiscence zlatého období Jimiho Hendrixe, The Doors nebo Jefferson Airplane, avšak není do sebe zahleděná, zbytečně nostalgická, ani se nijak alibisticky neomezuje na vlivy těchto slavných jmen – naopak se pouští do pestrých hudebních vod a vrství motivy, dráždí divokou fantazii a neklade meze imaginaci. Když se necháte unášet na vlnách představivosti, zaslechnete počátky stoneru, ale i čistou psychedelii. Ochutnáte špetku neodolatelné a tak potřebné garážové špinavosti, nehrané, opravdové, sklouznete se po zvukových plochách a zažijete hrátky s ozvěnou, ba místy až glassovský minimalismus!

Od hlasu zpěváka Maxmiliána, nasáklého duchem Jima Morrisona, se povezete k hendrixovským kytarovým sólům, ale i ke klávesám, synťákům a tajemnou aurou zahalenému zvuku těreminu. Zaslechnete trochu z nálad kapel, jako jsou The Buttertones nebo The Growlers. Je zbytečné pouštět se do rozebírání jednotlivých nástrojů, protože všichni členové party spolu dobře fungují a brzy pocítíte lehkost nahrávky, která je ovšem zároveň poctivá. Bonusem k hudební stránce je krásně skloubený a padnoucí vizuál.

Surreal Meadow chytne člověka od prvních okamžiků – intro k úvodnímu songu evokuje atmosféru nějakého zapomenutého kousku od Lynche, mysteriózní šarády se soundtrackem od Badalamentiho… Při několika prvních posleších hned vyvstanou výrazné či oblíbené songy. Za mě je potenciálním hitem první strany desky Lullaby For Reality. Za stranu druhou subjektivně vede Blind Caravan. Ale příště zas seznám kouzelnějšími třeba naléhavou She Knows nebo úvodní zasněnou Golden Flames. Tohle album vám totiž dává možnost volby. Písně z celé desky fungují dobře osamoceně, ale i jako díly celku v rámci alba. Deska je konzistentní hudebně i náladami.

I přes absenci koncertů v této situaci a bez možnosti křtu fyzického nosiče je Surreal Meadow od Madhouse Express (řekněte si to nahlas, jak to dobře zní a zapadá do sebe, jak to funguje) příjemným zjevením a osvěžující událostí. Odkaz rock’n’rollu a psychedelie žije a i u nás nabral dech. Jen tak dál.


Rok vydání: 2020

Label: DIY, nahráno a mixováno v NAPA Records, master v SONO, produkce Martin Packan

Playlist:

  1. Golden Flames
  2. The Crows
  3. She Knows
  4. Lullaby For Reality
  5. Dreamstorming
  6. Surreal Meadow
  7. It’s Getting Late
  8. Blind Caravan
  9. Erwin The Spacedog
  10. .-.. …-..

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button